YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Bardakçı: Bana yalaka diyorlar
Murat Bardakçı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki askerlerin karşılama törenlerinde 16 Türk Devleti'ni temsil etmesini desteklediği için kendisine "yalaka" dendiğini söyledi.
Murat Bardakçı: Bana yalaka diyorlar
19 Ocak 2015 / 02:14 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 07:32

Ünlü tarihçi Murat Bardakçı'nın sunduğu Tarihin Arka Odası programında askerlerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan karşılama törenlerinde 16 Türk Devleti'nin temsil etmesi tartışıldı. Murat Bardakçı, program esnasında sosyal medya üzerinden kendisine gelen eleştirileri yanıtladı.

Bana yalaka diyorlar

"Bana 'Yalaka bakanlık teklifi mi aldın' diyorlar" diyen Bardakçı, sözlerini şöyle sürdürdü;

"16 Türk Devleti'nin temsil edilmesi gerekiyordu zaten. Saraylar milletin malıdır. Düşünmüşler taşınmışlar bu millet kim demişler ve Meclis'e bağlanmışlar. Ve maalesef özellikle 60 darbesi sonrasında milli saraylar seçim kaybetmiş milletvekillerinin danışmanlığı altında ofis olarak kullanılmıştır.

Sarayların Meclis'ten alınması lazım

Dolayısıyla sarayların Meclis'ten alınması lazım. Çünkü statüsü ayrıdır, maaş bakımından, kadrosu bakımından her şeyiyle ayrıdır. Çünkü çürüyor. İkide bir restore ediliyor, bir tarafı yapılırken diğer tarafı çürüyor. Bu şahısla ilgili değil, devletin prestijidir."

Hocam yalaka diyecekler şimdi

Murat Bardakçı, "İçinde nefes olmayan bina yıkılır" diyerek sözlerine katılan Nurhan Atasoy'a ise "Hocam nasıl yalakasınız? Öyle diyecekler şimdi. Bana burda iki saattir yalaka diyorlar" diyerek imada bulundu.

"O devletlerin temsil edilmesi gerekiyordu"

Bardakçı, konuşmasına "Ben 80'lerden beri yazarım: O devletlerin temsil edilmesi gerekiyordu. Sadece yeniçeri değildir, yeniçeri Osmanlı'ya mahsustur. Osmanlı o devletlerin 16'ncısıdır. E ilk 15 ne olacak, çöpe mi atacağız. 1- Dediğim gibi sarayların kullanıma açılması lazım" sözleriyle devam etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler