YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mumcu: Sol'un haline bak, Cumhuriyet'i ben okumuyorum, Ilıcak okuyor
Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, "Solun düştüğü hale bakın. Cumhuriyet’i ben okumuyorum, Nazlı Ilıcak okuyor!" dedi.
Mumcu: Sol'un haline bak, Cumhuriyet'i ben okumuyorum, Ilıcak okuyor
18 Ocak 2016 / 16:28 Güncelleme: 18 Ocak 2016 / 16:43

Akademisyenlerin PKK terörüne destek veren bildirisi ve Cumhuriyet gazetesinin yayınları gündemdeki yerini korurken, Avukat Ceyhan Mumcu ezber bozan açıklamalarda bulundu. 

"BU AKADEMİSYENLERİN SESİ HİÇ ÇIKMADI!"

Akademisyenlerin PKK terörüne destek veren bildirisine sert tepki gösteren Mumcu, “Biz bu akademisyenlerin sesini hak ve özgürlüklerin, demokrasinin kısıtlandığı, telefonların dinlendiği, bütün yargının allak bullak edildiği, suçsuz insanlara kumpaslar kurulduğu zaman hiç duymadık. Ne barışa hizmet edebiliyorlar, ne demokrasiye. Çünkü bu kavramlardan soğutuyorlar. Kavramın içini boşalttıktan sonra istismarı kolay oluyor” dedi.

Benzer örneklerin Uğur Mumcu’nun sağlığında da yaşandığını kaydeden Ceyhan Mumcu, kardeşinin ‘Terörist teröristtir, katil katildir’ dediğini aktararak, akademisyenler için “Bunları tanıyoruz, inandırıcılıkları yok. Halk da inanmaz bunlara. Halkın üniversiteye olan saygısını kaybettiriyorlar. Üniversiteyi ve akademik özgürlüğü tahrip ediyorlar bu yaptıklarıyla…” diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU HİTLER GİBİ"

Haftasonu gerçekleşen CHP kurultayını da değerlendiren Mumcu, “Baykal da içi boş lafları böyle çok güzel ederdi. Hitabet yeteneği vardı onun. Bu, kötü bir Baykal kopyası… Demokrasi, özgürlük; kavramların içinin boşaltılması…

Bakın Hitler Avrupa’da Polonya’yı, Çekoslovakya’yı, Romanya’yı işgal ettiği zaman, ‘Buraya savaşa geldim ettim’ demiyor, ‘Buraya barış getirdim’ diyor. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı ona benziyor. Samimiyetsiz oldukları için halk ciddiye almıyor. Oy alacakları kitleye samimi gitmiyorlar” şeklinde konuştu.

"ŞU CEMAAT’İN TUTULACAK NESİ VAR?"

“CHP gibi fraksiyonlar, Tayyip Erdoğan’a karşı olmak için Cemaat’i tutmak lazım düşüncesindeler” diyen Mumcu, sözlerine şöyle devam etti: “Bölünmeyelim diye, içi boş laflarla… Tıpkı Ekmeleddin gelirse, Tayyip’ten kurtuluruz gibi… Şu Cemaat’in tutulacak neyi var? Yargıyı muazzam tahrip etmiş. ‘Canım Cemaat yaptıysa, gücünü iktidardan aldığı için…’ Bu yeterli bahane değildir. Tamam, iktidarın yüz vermemesi gerekirdi ama bu şimdi cemaatin destekleneceği anlamına gelmez”

"CUMHURİYET GAZETESİ’Nİ EVİME SOKMUYORUM"

“Şu solun düştüğü hale bakın. Cumhuriyet kardeşimin gazetesi… Bugün ben okumuyorum Cumhuriyet’i, Nazlı (Ilıcak) Hanım okuyor…” diyen Ceyhan Mumcu, “Uğur Mumcu etkinliğinde ‘Türk’ kelimesini kullandı diye kızım Evren’i yuhalattı, O Erdem Gül’ler…  Bunu yapınca CHP’den mebusluk yolu da açılıyor. Utku Çakırözer, birden bire vekil oldu. Onların kahraman yapılmasına da karşıyım. Cumhurbaşkanı bu konuda konuşmasa iyi eder” değerlendirmesinde bulundu.
 
Kardeşi Uğur Mumcu’nun uzun yıllar boyunca yazdığı Cumhuriyet gazetesinin ‘operasyon’ geçirdiğini belirten Ceyhan Mumcu, şunları söyledi:

“Benim bütün gençliğim Cumhuriyet gazetesi okuru olarak geçti. Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünde onun gazetesini okumuyorum. Evime, büroma sokmuyorum Cumhuriyet’i… Bize de hiç değer vermiyorlar. ‘Okumazsan okuma’ diyorlar. ‘Solcu biziz’, deriz, ‘bölünmeyin’ deriz, ‘götürürüz’ diyorlar. Balbay bile fazla geldi gazeteye, o aydınlar bu gazetedeki değişimden de rahatsız olmadılar. Halen fikir özgürlüğü filan diyorlar.”

"UĞUR BOŞUNA ÖLDÜ GİBİ"

Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu’nun ailesi ile irtibatlı olup olmadıklarına dair sorumuza ise şu cevabı verdi:

“Kendi yeğenimin yazısını okumuyorum. Sanki biz fazlalığız, yanlıştayız, hatalıyız gibi… Bizim aramızda bir miras kavgası filan yok ama böyle bir ideolojik şeye düştü. Çünkü öyle yaparsan, sistem seni ödüllendiriyor. Milletvekili yapıyor, Meclis Başkanı yapıyor, Cumhuriyet gazetesine köşe yazarı oluyorsun, bu basın işsizliğinde...

Uğur da boşuna ölmüş gibi oldu. Bunca yıldan sonra… Her sene Uğur Mumcu anması oluyor, TGB beğenilmiyor, davet edilmiyor onun yerine Avrupa Birliği’nden fonlananlar davet ediliyor.  Uğur Mumcu yaşasaydı mücadelesini sürdüreceği konular devre dışı bırakılıyor. Uğur Mumcu yaşatılmıyor, ağır ağır öldürülüyor.”

 

MİLLET GAZETESİ - FAHRETTİN DEDE

 // Bitlisli yalnız kurt...
Hemşerim işte böyle...

İzlerin karıştığını biz yıllar önce söylemiştik...Elhamdülillah maalesef yine yanılmamışız...ne çare... Elden de bir şey gelmiyor......
19 Ocak 2016 10:40
 // birisi
Sol partilet ders almalı. Ama nerdeeee........
18 Ocak 2016 18:05
TEŞEKKÜR
 // AHMET YAHYA
Görüşler ve düşünceleriniz için sağolun.İlla AKADEMİSYEN(!) olmaya gerek yokmuş.akıllı olmak kâfi imiş...
18 Ocak 2016 Pazartesi 16:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler