YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mumcu, Ecevit’in teklifini neden reddetti?
Mumcu, Ecevit’in teklifini neden reddetti?
Mumcu, Ecevit’in teklifini neden reddetti?
04 Ağustos 2008 / 10:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu anlatıyor: Bülent Ecevit, 1977’de 1. sırada milletvekilliği teklif etmişti ama Uğur reddetti. Yerine Altan Öymen girdi. 80’lerin sonunda Ecevit, bu sefer genel başkanlık önerdi. Ancak kardeşim bir gazetecinin politikaya girmesine sıcak bakmıyordu, bu yüzden kabul etmedi.


1977’de Mumcu’ya 1’inci sıradan milletvekilliği teklif eden Ecevit, 80’li yıllarda da usta gazeteciye farklı bir teklifle gidiyordu. Mumcu’dan DSP’nin Genel Başkanlık koltuğuna oturmasını isteyen Ecevit, bu isteğine de “hayır” cevabı alacaktı. Mumcu’yu MOSSAD ajanlarının öldürdüğüne ilişkin MİT belgesi ise, suikasttan sonra da tartışma konusu olmuştur.


İlhan Selçuk’la yayın kurulu toplantısında kavga eden Uğur Mumcu, gazeteden ayrılmıştı. Mumcu’nun Ankara’ya dönüşünde sosyal demokrat bir parti için çalışma yapacağı söyleniyordu. Bu konuda İbrahim Cevher’in de Mumcu’ya destek vereceği de konuşuluyordu. Ancak Ceyhan Mumcu, kardeşinin siyasete pek de sıcak bakmadığını belirterek, Bülent Ecevit’le Uğur Mumcu arasında yaşanan diyalogları aktardı:


SİYASETİ İSTEMİYORDU


“Uğur bir gazetecinin politikaya girmemesi gerektiğini düşünürdü. 1977 yılında Ecevit 1. sırada milletvekilliği teklif etti, kabul etmedi. Yerine Altan Öymen girdi. 80’lerde de Bülent Ecevit ona “genel başkanlık” önerdi. Onu da reddetti. Siyasetle uğraşmak kafasında yoktu. Kitap yazma tutkusu ağır basmıştı, bunun için bir büro falan arayışındaydı”.


Ceyhan Mumcu’nun anlattığı diğer bir gelişme ise oldukça ilginç:


KÜRT DOSYASI SIR OLDU


“Uğur öldürülmeseydi 25’inde İstanbul’a dönecek, Tekin Yayınları’na Kürt Dosyası’nı teslim edecekti. Merek edip sordum. Kürt dosyası için verdiği forma sayısı, mevcut yazının iki katı kadar. Yan önemli bir bölümü eksik. Bunu İstanbul’da mı tamamlayacaktı, bilmiyorum”.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler