YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mullen’in Genelkurmay Başkanı sıfatıyla Türkiye’ye
Mullen’in Genelkurmay Başkanı sıfatıyla Türkiye’ye
Mullen’in Genelkurmay Başkanı sıfatıyla Türkiye’ye
14 Eylül 2008 / 17:31 Güncelleme: 15 Eylül 2008 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, görevi resmen üstlendikten 16 gün sonra, bugün ilk yabancı konuğu olan ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen’i ağırlayacak. Ziyaretin, Mullen’in Genelkurmay Başkanı sıfatıyla Türkiye’ye ilk ziyareti oluşturduğuna da dikkat çekiliyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’daki görüşmesinin ardından Ankara’ya geçecek Mullen, ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilecek.


Mullen’in görüşmelerinde iki ülkenin yakından ilgilendiği uluslararası ve bölgesel sorular, NATO konuları ve ikili askeri işbirliği üzerinde durulacağı belirtiliyor. Bu çerçevede görüşmelerde Afganistan, Gürcistan, Irak ve İran gibi konuların ele alınması bekleniyor.


RUTİN ZİYARET
Bu arada, ABD Büyükelçiliği yetkilisi, Mullen'in Türkiye ziyaretini “rutin bir ziyaret” olarak nitelendirdi. Aynı yetkili, “Ziyaret için özel bir neden yok. Özel bir mesaj da yok” dedi. Ekim 2007’den beri Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Mullen, daha önce Türkiye'yi ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak da ziyaret etmişti.


MULLEN’İN AFGANİSTAN KAYGISI
Afganistan sorununun Mike Mullen’in gündeminde önemli bir yer işgal etmesi bekleniyor. Nitekim, ziyaret, Mullen’in geçen hafta ABD Kongresi’nde Afganistan’a ilişkin olarak dikkat çeken açıklamalarının ardından gerçekleşecek. Amiral Mullen, Temsilciler Meclisi’ndeki açıklamalarında “Afganistan savaşını kazanmakta olduğumuzdan emin değilim. Ancak kazanabileceğimizden eminim” demişti. Soruna “gözden geçirilmiş bir yaklaşım” üzerinde çalıştığını açıklayan Mullen, daha da koordine bir strateji olmadan başarmanın imkansız olacağını vurgularken ekonomik ve sosyal önlemlere de ihtiyaç bulunduğunu ifade etmişti

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler