YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müjdat Gezen'den hükümete ince gönderme!
Müjdat Gezen'den hükümete ince gönderme!
03 Mayıs 2014 19:44
Beşiktaş Meydanı'nda düzenlenen ve 'Adalet yoksa barış da olmaz' yazılı pankartının açıldığı eylemde Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'ın fotoğrafları taşındı.

Balyoz tutuklularının cezaevlerinden gönderdiği mektupların okunduğu eylemde konuşmalar sık sık "Mustafa Kemal'in askerleriz" ve “Özgürlük" sloganlarıyla kesildi.

"Bu vebalin altından kalkamayacaksınız"

Albay Özenalp'in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Deniz Kurmay Albay Bora Serdar, “Ne yaparsanız yapın işlediğiniz cinayetin faileri olarak bu vebalin altından kalkamayacak, vicdanlarınızı aklayamayacak ve hukuki sorumluluklarınızdan kurtulamayacaksınız" diye konuştu.

"Sözün bittiği yerdeyiz"

Eyleme destek veren sanatçı Müjdat Gezen kısa bir konuşma yaparak “Sözün bittiği yerdeyiz. Suçlu aramaya gerek yok. Suçlular bugün zirvede. Ama her zirvenin ucu uçurumdur. Bunu unutmamak gerekiyor" dedi. Gezen konuşmasına Mustafa Kemal ile yaveri arasında Dolmabahçe'de geçen bir konuşmayı hatırlatarak şöyle devam etti: Dolmabahçe rıhtımında yabancı gemiler sıralanmış. Yaveri Mustafa Kemal'e 'Paşam ne olacak' diye soruyor. O da diyor ki 'Merak etme çocuk geldikleri gibi giderler'.

"Balyoz'u anlamayanar Duru ve Batu'nun gözlerine baksınlar"

Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen'in kızkardeşi Nurgün Özelçi de Özenalp'in hukuk ve demokrasi şehidi olduğunu söyleyerek “Kurmay Albay Murat Özenalp düşmanla savaşarak değil, kumpasla tutsak alınarak şehit edilmiştir" şeklinde konuştu. Albay Özenalp'ın cenazesinde çocukları Batu ve Duru'nun durumunu hatırlatan Özelçi'nin konuşması sırasında dinleyenler gözyaşlarını tutamadı. Özelçi “Duru'ya ayıcıklı t-shirtüyle babasının cenazesine gelmek değil, babasıyla parkta oynamak yakışırdı. 15 yaşındaki Batuya babasıyla futbol oynamak yakışırdı. Eğer hala Balyoz darbesini bilmeyenler, yeterince anlayamayanlar varsa Duru ve Batu'nun gözlerine baksınlar. Orada gerçek darbeyi görecekler" dedi.

Küçük beliz: Murat amcamın çocukları ne kadar üzülüyordur

Hasdal Cezaevinde tutuklu bulunan Mühendis Yarbay Gürkan Koldaş'ın küçük kızı Beliz ise duygularını şöyle anlattı: “Biz ona(Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp) çok üzüldük. Benim babam Hasdal'da tutuklu. Biz çok üzülüyoruz. Acaba Murat amcamın eşi ve çocukları ne kadar üzülüyordur.

"Murat ölmemiştir öldürülmüştür"

Ergenekon Davası kapsamında geçtiğimiz ay tahliye edilen Tuğamiral Alaaddin Sevim de Balyoz davasının senaryo olduğunu belirterek “Senaryo Balyoz davasında yargılanarak mahkum edilen bir arkadaşımı, Kurmay Albay Murat Özenalp'i toprağa verdim. Murat ölmemiştir, öldürülmüştür. Onu her görüş gününde artık eve ne zaman döneceğini söylemesini isteyen küçük kızını oyalamak için onunla bir hapishanenin beton avlusunda oynamak zorunda bırakanlarca öldürülmüştür" diye konuştu.

Konuşmaların ardından eylemciler kısa bir süre Barbaros Bulvarı'nı trafiğe kapadı. Barbaros Bulvarı üzerinde 'özgürlük' diye bağırarak sesini duyurmak isteyen eylemciler bir süre sonra eyleme son verdi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler