YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhteşem Yüzyıl lanetli mi? Cübbeli Ahmet Hoca açıkladı
Muhteşem Yüzyıl lanetli mi? Cübbeli Ahmet Hoca açıkladı
20 Ekim 2013 23:30
Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü Hürriyet Gazetesi'nden İzzet Çapa'nın sorularını yanıtladı.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin lanetlendiği iddialarıyla ilgili olarak Cübbeli Hoca, "Kanuni gibi bir zatın ahı alınırsa daha kötü olur. Onların ruhaniyetleri de bundan muzdarip olup devreye girmiş olabilir." dedi.

Gündemden magazine bir çok konuda konuşan Cübbeli'nin Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında söyledikleri dikkat çekti. İşte Hürriyet Gazetesi'ndeki röportajdan bir bölüm:

"Diziyi lanetlemedik, lanet Allah'tan gelir"

-Bağlı olduğunuz İsmailağa Cemaati'nin "Muhteşem Yüzyıl"ı lanetlediği söyleniyor...

- Biz cemaat olarak diziyi, oyuncularını lanetledik diye bir durum söz konusu olamaz. Ancak Allah lanetleyebilir. Fakat bu dizi İslam'a, Kuran'a ve sünnete uygun değildir. Bak güzel kardeşim, ruhaniyetler ölmez. Kanuni gibi bir zatın ahı alınırsa daha kötü olur. Onların ruhaniyetleri de bundan muzdarip olup devreye girmiş olabilir. Lanet Allah'tan gelir.

"Hürrem'in vebali alınıyor"

- Dizide Hürrem rolünü oynayan Meryem Uzerli, acaba ah aldı da mı hamile kalıp evlenemeden Almanya'ya kaçtı?

- Dedim ya kul hakkına giren roller ağır mesuliyetlerdir. Paşanın karşısına nasıl çıkarıyorsunuz Hürrem'i o göğüsleriyle falan. Edep yahu... Hürrem ölmüş, konuşamıyor, kendini savunamıyor, "razı değilim" diyemiyor. Kul hakkının da dünya ahiret vebali muciptir. Bak dizinin ilk senaristi kanserden öldü, bir oyuncunun başına mermer düştü, Kanuni'yi oynayan kişi sette ayağını kırdı, Ebu Suud'u canlandıran adam da tık diye gitti. Bunlar hep ağır veballer.

"Günahsız yaşamak peygamberlere mahsus"

- Kanuni için değil de genel olarak soruyorum bütün padişahlar mükemmel birer Müslüman olmak zorunda mıydı?

- Herkesin Allah ile arasında kusur vardır ve Peygamber olmayan hiç kimse günahsız değildir. Günahsız olmak yalnızca Peygamberler'e mahsustur. Biz padişahlar günahsız demiyoruz fakat bu kadar iftira atmak, yama yapmak büyük günahtır. Burada yalan var.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler