YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhsin Yazıcıoğlu gizemli kazalardan hep sağ çıktı: TIKLAYIN
Muhsin Yazıcıoğlu gizemli kazalardan hep sağ çıktı: TIKLAYIN
Muhsin Yazıcıoğlu gizemli kazalardan hep sağ çıktı: TIKLAYIN
26 Mart 2009 / 08:50 Güncelleme: 26 Mart 2009 / 00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması için başlatılan çalışmalara katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, "Aziz Türk milleti bugün tarihinin en acı günlerinden birini yaşamaktadır" dedi.


Şanverdi, Göksun ilçesine bağlı Kurucuova köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun 14-15 saat önce "feci bir helikopter kazası geçirmiş olmasına rağmen" şu ana kadar maalesef bulunamadığını, yanındakilere ve helikoptere de ulaşılamadığını söyledi.


"Kendisiyle birlikte 6 tane can, şu gördüğünüz dağlarda yatmaktadır. Ama maalesef biz BBP'ye gönül verenler ve Alperen gençleri olarak akşamdan beri burada kendimiz, el fenerleriyle Genel Başkanımızı aramaya, bulmaya çalışmaktayız" diyen Şanverdi, çalışmalarını Yazıcıoğlu'nu buluncaya kadar sürdüreceklerini, buradan ayrılmayacaklarını dile getirdi.


Şanverdi, şöyle konuştu:


"Bugün burada tarihin en acı günlerinden biri yaşanmaktadır. Aziz Türk milleti bugün, tarihinin en acı günlerinden birini yaşamaktadır. BBP Genel Başkan Yardımcısı olarak yetiklilere sesleniyorum. Bu işte yetkili olanlar, Bakanından Başbakanına kadar, Valisinden Garnizon Komutanına kadar şapkasını önüne koyup düşünmelidir. Eğer bir siyasi partinin genel başkanı bir helikopter kazası geçiriyor ve 14-15 saat içerisinde helikopter dahi bulunamıyorsa bu Türkiye'nin ayıbıdır. Bunu burada kınıyorum. Askerlerimize, erlerimize, AKUT elamanlarımıza ve arazide gezen diğer sivil kurtarma ekiplerine teşekkür ediyorum. Onlar bizimle beraber uyumadılar, bizimle beraber bütün imkansızlıklara rağmen helikopteri aramaktadırlar, halen de arıyorlar.


Şimdi İçişleri Bakanı az önce beyanatta bulundu. Biz arazideyiz ve akşamdan beri buradayız. Kaza olduktan 2 saat sonra ben buraya intikal ettim. Hiçbir helikopter görmedik. Hiç kimse de helikopter görmedi. Hiçbir uçak da görülmedi. Ben Bakanımıza kendim sordum. Bu devlet bu kadar aciz mi, Kuzey Irak'ta, sınırlarımızda bir teröristi yürürken gösteren devlet, televizyonlara veren devlet nerede? Bir helikopteri nasıl bulamaz?"


07:55- - TESPİT ETİLEN KOORDİNATLAR ÜZERİNDE ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRAN EKİPLER, ŞU ANA KADAR ENKAZA ULAŞAMADI


(İHA) - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları olumsuz hava şartlarına rağmen sürüyor. Edinilen bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde bölgeye gelen Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 skorsky ve 1 casa uçağı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait H-160 tipi bir helikopter arama çalışmalarına başladı. Göksun ilçesi dağlık bölgesindeki karadan arama kurtarma çalışmalarına ise yaklaşık 3 bin asker ve korucu ile Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ve Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri ile AKUT personeli katılıyor.


Kahramanmaraş İl Özel İdaresinden temin edilen paletli bir dozerler araçların bölgeye sevkini sağlamak amacıyla yol açma çalışmalarını yürütüyor.5 bölgede yürütülen çalışmalar olumsuz hava koşulları nedeniyle güçlükle gerçekleştiriliyor. Tespit etilen koordinatlar üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, şu ana kadar enkaza ulaşamadı.


07:54 - ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMASINDA DONMA TEHLİKESİ GEÇİREN SİVAS ALPEREN OCAKLARI ÜYESİ BİR KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI


(İHA) - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmalarına katılan ve donma tehlikesi geçiren bir kişi hastaneye kaldırıldı.


Alınan bilgiye göre, Göksun ilçesine bağlı Kurucaova Köyü mevkiindeki arama kurtarma çalışmaları sırasında donma tehlikesi geçiren Sivas Alperen Ocakları üyesi Nuri Çayır, 112 Acil Servis ambulansıyla Göksun Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Bu arada, hastaneye gelen Sivas Alperen Ocakları üyesi Sıtkı Çeter ise enkazın uzun süredir bulunmamasına tepki gösterdi.


Gizemli kazalardan sağ çıktı


Muhsİn Yazıcıoğlu ve ailesi son yıllarda gizemli trafik kazaları geçirdi. Son iki yılda eşi Gülfer Yazıcıoğlu 1, Muhsin Yazıcıoğlu da 3 kazadan şans eseri kurtuldu. Tüm kazaların ortak özelliği aniden yola çıkan bir başka araç veya diğer aracın direksiyonu kırması olarak gösterildi.


İşte kritik kazalar:


- 13 Mayıs 2007: Gülfer Yazıcıoğlu'nun kullandığı araç, Yozgat'ın Çalatlı mevkiinde bir minibüsün sıkıştırması sonucu şarampole yuvarlandı. Yazıcıoğlu yaralandı.


- 21 Mayıs 2007: Muhsin Yazıcıoğlu, Ordu'dan Ankara'ya dönerken Samsun civarında bir minibüse ortadan çarptı. Yazıcıoğlu, 'Minibüs kırmızı ışıkta geçti' dedi.


- 25 Ağustos 2007: Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu araç Sivas'ın Suşehri İlçesi'nde traktör ile çarpıştı. BBP Lideri kazadan yara almadan kurtuldu.


Traktör sürücüsü bulunamadı.


- 6 Haziran 2008: BBP Lideri'nin içinde bulunduğu otomobil Bolu Tüneli'nde bir kamyon sürücüsünün direksiyonu sola kırması nedeniyle kaza yaptı. Yazıcıoğlu kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.


Volkan YANARDAĞ


07:07- BBP'Lİ BİR GRUP TARAFINDAN BAKAN ATALAY'IN YOLU KESİLEREK SLOGAN ATILDI


(İHA) - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu 5 kişiyi taşıyan helikopteri arama çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmalarına katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın geri dönüşte BBP'li bir grup tarafından yolu kesildi.


Geceyi Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı'nda geçiren Bakan Atalay ve beraberindekiler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kurucuova köyüne geçti. Bölgede arama çalışmalarını yerinde incelemek için dağ yoluna doğru ilerleyen Bakan Atalay, olumsuz hava şartları ve yolların bozuk olması nedeniyle geri döndü. Geri dönüşünde Kurucuova köyü meydanında bir grup BBP'li tarafından Bakan Atalay'ın yolu kesilerek, slogan atıldı. Özel Harekat ekipleri tarafından yolu açılan Bakan Atalay, Göksun ilçesine doğru hareket etti.07:05- Arama çalışmaları yoğun sis nedeniyle güçlükle sürdürülüyor


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmalarının Kurucuova bölgesindeki yoğun sis nedeniyle güçlükle sürdürüldüğü bildirildi.


Telefonla ulaşılan Kurucuova Köyü sakinlerinden Celal Bayır, aralarında kendisinin de yer aldığı bir arama-kurtarma ekibinin, Kaman Dağı zirvesine ulaştığını söyledi.


Bayır, "Sis, arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkiliyor. Helikopteri bulmak için Kaman Dağı'nın zirvesine tırmandık. Ancak, buradan aşağısı görünmüyor. Teknik ekip helikopterden gelen sinyali alıyor, ama enkazın yeri sis nedeniyle tespit edilemiyor. Şu an buradaki görüş mesafesi 1 metreye kadar düştü. Arama çalışmalarımız sürüyor"


06:45- Atalay: "Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz"


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları ile ilgili olarak, "Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz" dedi.


Atalay, Kurucaova köyünde arama çalışmalarına katılan ekipleri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan dolayı çok üzgün olduklarını belirtti.


Olumsuz hava şartlarının helikopterlerle arama yapmayı engellediğini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:


"Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Birden fazla bölgede arama çalışmaları devam ediyor. Bölgede 11 helikopterimiz bulunuyor, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmalara katılamıyorlar. Hava şartları düzeldiğinde arama çalışmalarına helikopterler de katılacak."


Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün de arama çalışmaları hakkında Bakan Atalay'a bilgi verdi.


Akgün, "Bölgede şu an bana bağlı 3 bin asker ve korucu 5 ayrı bölgede arama çalışmalarına devam ediyor. Tüm imkanlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz"dedi.


06:39- Aşırı soğuk nedeniyle ekipler değişerek çalışmaları sürdürüyor


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları, aşırı soğuk nedeniyle ekip değiştirilerek sürdürülüyor.


Arama-kurtarma ekipleri sinyalin yoğun olarak geldiği bölgeye ulaştılar. Ancak bu noktada yapılan detay aramalarında şu ana kadar enkaza ulaşılamadı.


Havanın çok soğuk olması nedeniyle arama kurtarma çalışmasına katılan ekipler değiştirilerek çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.Çalışmalara katılan ekipler, bölgede hava şartlarının çok kötü olduğunu sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düştüğünü kaydettiler. Bölgede yoğun sis bulunduğu ve görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bilgisi alındı.


Bu arada, Kahramanmaraş İl Özel İdaresinden getirilen paletli bir dozer, araçların bölgeye sevkini sağlamak amacıyla yol açma çalışmaları yürütüyor.


06:21- Başbakanlık: Arama çalışmaları aralıksız devam etmekte


Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi.


Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına ait 2 skorsky ve 1 casa uçağının saat 04.30'da hareket ederek, bölgede arama çalışmalarına başladığı belirtildi.


Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait H-160 tipi bir helikopterin de arama çalışmalarına katılmak üzere saat 05.25'de Nevşehir'den bölgeye hareket ettiği kaydedildi.


Çalışmaların 345 jandarma subay, astsubay ve erbaş, Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğünden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği ile 897 geçici köy korucusu ve 60 AKUT personeliyle devam ettiği belirtilen açıklamada, "Sağlık Bakanlığına ait 14 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibi bölgede hazır bekletilmektedir" denildi.


05:42- Atalay: Ulaşmaya çalışıyoruz


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, "Tekrar geçmiş olsun diyoruz, inşallah hayırlısıyla çabucak ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.


Bakan Atalay, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere geldiği Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Mehmet Niyazi Tanılır ve öteki yetkililerle İlçe Jandarma Komutanlığında toplantı yaptı.


Bakan Atalay, Göksun İlçe Jandarma Komutanlığından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bakan Atalay, dün akşam geç saatlere kadar 3 helikopterle arama yapıldığını belirterek, söz konusu helikopterlerin sis ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ilerleyen saatlere kadar arama çalışmalarına devam edemediğini kaydetti.


Şu saat itibariyle 2 helikopterin yeniden arama çalışmasına başladığını ifade eden Atalay, Genelkurmay Başkanlığından 4, Emniyetten ise 3 helikopterin havanın ışımasıyla birlikte bölgeye gelerek arama faaliyetlerine katılacağını bildirdi


Bakan Atalay, "Gün aydınlanırken yoğun bir çalışma başlatacağız. Biz şimdi koordinatları yeni belirlenen bir alan var oraya gidiyoruz. Havadan, karadan, tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Şimdilik söyleyeceklerim bu" dedi.


04:26- Atalay, Göksun ilçesine geldi


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine geldi.


Bakan Atalay'ı Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı girişinde, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek karşıladı.Bakan Atalay ile birlikte Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da Göksun'a geldi. Atalay, gazetecilere bir açıklama yapmadan beraberindekilerle değerlendirme toplantısı yapmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına geçti.


04:09- Topçu: Tahammül sınırları zorlanmakta


BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, kurtarma çalışmalarında herhangi bir sonuç alınamaması nedeniyle Türk ulusunun ve partililerin tahammül sınırlarının zorlandığını söyledi.


Yalçın Topçu, BBP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, helikopterin düşüşünün üzerinden 12 saat geçtiğini bildirdi.Şu ana dek yapılan çalışmaları devletin ilgili birimleriyle koordineli bir biçimde izlediklerini anlatan Topçu, "Yapılan çalışmalardan şu ana kadar bir sonuç alınamaması bizleri derinden üzmüştür" dedi. Topçu, herhangi bir ihmalin olduğunu düşünmediklerini ifade ederek, yetkililerden şu ana dek sonuç alınamamasının nedenini tatmin edici bir biçimde açıklamalarını beklediklerini kaydetti.


Topçu, "Bu noktada bütün sorumluluk devletin ilgili birimlerindedir. Yapılan çalışmaların ne noktada olduğunun ivedilikle açıklanmasını bekliyoruz. Şu geldiğimiz noktada büyük milletimizin ve partililerimizin tahammül sınırları zorlanmaktadır" diye konuştu. Şu ana dek yapılan açıklamaların camialarını tatmin etmediğini belirten Topçu, "İvedilikle tatminkar bir açıklama bekliyoruz" dedi.


03:37- Bir kurtarma ekibi Kaman dağı zirvesine ulaştı


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmalarının Kurucuova bölgesindeki yoğun sis nedeniyle güçlükle sürdürüldüğü bildirildi.


Kurucuova Köyü sakinlerinden Celal Bayır, aralarında kendisinin de yer aldığı bir arama-kurtarma ekibinin, Kaman Dağı zirvesine ulaştığını söyledi.


Bayır, şunları kaydetti:


"Sis, arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkiliyor. Helikopteri bulmak için Kaman Dağı'nın zirvesine tırmandık. Ancak, buradan aşağısı görünmüyor. Teknik ekip helikopterden gelen sinyali alıyor, ama enkazın yeri sis nedeniyle tespit edilemiyor. Şu an buradaki görüş mesafesi 1 metreye kadar düştü. Arama çalışmalarımız sürüyor."


02:59 Başbakanlık: İmkanlar seferber ediliyor


Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin kaybolmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir" denildi.


Başbakanlık Basın Merkezi'nin yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma birlikleri, emniyet güçleri, sivil savunma ile arama ve kurtarma ekipleri, köy korucuları ve gönüllülerle çalışmalar aralıksız devam etmektedir.


Kar, sis ve gece şartları, çalışmaların hızlı bir biçimde sonuçlandırılmasını zorlaştırmakta olup, mümkün olan en kısa sürede kaza mahalline ulaşmak için bütün imkânlar seferber edilerek arama ve kurtarma faaliyetlerine yoğun ve aralıksız olarak devam edilmektedir."


02:54 14 ambulans hazır bekletiliyor


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları Kurucaova Köyü yakınlarında sürerken, köyde 14 ambulans hazır bekletiliyor.


Jandarma, sivil savunma, AKUT, köy korucuları ve gönüllü vatandaşlardan oluşan ekip, Kurucaova Köyü Berit Dağı bölgesinde arama çalışmalarını yoğunlaştırdı.


Yetkililer, ekiplerin cep telefonu sinyali yoğunlaştığı için bu bölgeye kaydırıldığını kaydetti. Çok sayıda vatandaş da arama çalışmalarını izliyor.


01:55- Arama çalışmaları Kurucuova mevkisinde


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmaları Göksun ilçesi Kurucuova mevkisindeki 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştı.


Arama-kurtarma çalışmalarına Göksun ilçesine gelen Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da bizzat katılıyor. Son derece üzgün olduğu gözlenen Yusuf Yazıcıoğlu, umutlarını yitirmediklerini ifade ederek, "İnşallah hayırlı bir haber bekliyoruz" dedi. Arama çalışmalarının yoğunlaştığı Kurucuova Köyü Muhtarı Durdu Bayır ise akşam saatlerinde büyük bir gürültü duyduklarını ancak gök gürültüsü sandıklarını ifade etti. Muhtar Bayır, daha sonra bölgede helikopter düştüğünü duyduklarında, ilk duydukları gürültünün helikopterin çıkardığı ses olduğunu anladıklarını söyledi.


Arama kurtarma çalışmalarına katılan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun ise cep telefonu sinyali gelen yerin karaçam ormanı ile kaplı olduğunu derin vadi bulunduğunu söyledi. Çalışmaların 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştığını ifade eden Coşkun, bölgede yaklaşık 2 metre kar bulunduğunu, sis ve soğuk havanın çalışmaları güçleştirdiğini kaydetti.


01:02 Atalay: Bütün imkanlarımızı seferber ettik


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin bulunması için tüm imkanların sefeber edildiğini söyledi.


İçişleri Bakanı Beşiri Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin bulunması için yapılan çalışmaları yerinde denetlemek için Gaziantep'e geldi.


Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bakan Atalay, "İnşallah korktuğumuz olmaz. Son durum sizin bildiğiniz gibi, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kısa sürede bir sonuca ulaşacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.


Saat 16.00'dan bu yana konu ile meşgul olduklarını anlatan Atalay, şunları kaydetti:


"Bütün araçları, sivil savunma ekiplerini, helikopterleri buraya sevk ettik. Bölgenin şartları çok zor hem kar hem sis var. Bu çalışmalar gece boyunca devam edecek. Şu anda çalışmalar sadece karadan götürülüyor. Ama gerekirse havadan da yine destek verilir. Geçmiş olsun."


00:52 Aramalar Sisne mezrasında sürüyor


Kahramanmaraş'ın Göksun Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarının Sisne mezrasında sürdüğünü söyledi.


Demircioğlu, düşen helikopteri arama çalışmalarının, Kahramanmaraş merkez ilçe ile Göksun ilçesi sınırı arasındaki Sisne mezrasında devam ettiğini bildirdi.


Kaymakam Demircioğlu, diğer noktalarda yapılan aramalara son verildiğini, arama ve kurtarma çalışmalarının bu bölgede yoğunlaştırıldığını söyledi.


Bölgedeki tepelerde kar bulunduğunu, ancak kar yağışı olmadığını belirten Demircioğlu, "Karadan ve havadan aramalar devam ediyor. Çalışmalara, askerler, vatandaşlar, korucular ve sivil savunma ekipleri katılıyor" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler