YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Mühimmatı denize atın' talimatı
Poyrazköy’deki mühimmatın ardından, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nda da eksik olan mühimmatın kaydının 'yanlış' tutulduğu iddia edildi.
'Mühimmatı denize atın' talimatı
22 Şubat 2010 / 07:54 Güncelleme: 22 Şubat 2010 / 07:54

Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatın ardından, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’ndaki cephaneliklerde eksik mühimmat olmasına rağmen ‘yokmuş’ gibi kayıt tutulduğu iddia edildi.

Kafes Eylem Planı’nı hazırladığı iddia edilen Poyrazköy sanığı Yarbay Ercan Kireçtepe’den ele geçirilen mühimmatın Lübnan’daki Barış Gücü’ne katılmak üzere Türkiye’den ayrılan TCG Gemlik Firkateyni’ne teslim edildiği ve açık sularda denize atılmasının emredildiği öne sürüldü.

İHBAR MEKTUBU ÇIKARDI

Bu mühimmatın dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Feyyaz Öğütçü’nün talimatıyla gizlendiği iddia edildi. Poyrazköy İddianamesi’nin ek delil klasörlerinde yer alan bir ihbar mektubu, Su Altı Taarruz (SAT) Grup Komutanlığı’ndaki usulsüzlükleri gözler önüne serdi. Daha sonra Poyrazköy sanıkları arasında yer alan Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Türkşen, Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Halil Cura, Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferudun Arslan ve Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Sadettin Doğan’ın Askeri savcılık talimatıyla arandığı aktarıldı. Bu şahıslardan ele geçirilen mühimmatın kanun dışı muhafaza edildiğinin anlaşıldığı ancak buna rağmen, Koramiral Feyyaz Öğütçü’nün bu malzemelerin kayda geçirilmesini engellendiği iddiası şu şekilde anlatıldı: “Bu mühimmatlar 27 Nisan 2009 tarihinde Birleşmiş Milletler’in Lübnan’da icra ettiği Barış Gücü’ne (UNIFIL) katılmak üzere Türkiye’den ayrılan TCG Gemlik Firkateyni’ne teslim edilmiş ve açık denizde denize atılması yönünde emir verilmiştir.”

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler