YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muharrem iftarında Alevi açılımı
Muharrem iftarında Alevi açılımı
Muharrem iftarında Alevi açılımı
08 Ocak 2009 / 07:00 Güncelleme: 08 Ocak 2009 / 00:00


AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu'nun organize ettiği "Muharrem İftarı''nın ikincisi dün İstanbul'da gerçekleşti. Feshane Kültür Merkezi'ndeki yemeğe eşi Emine Erdoğan'la birlikte katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Alevi açılımı konusunda önemli mesajlar verdi.


Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Veysel ve Pir Sultan Abdal'dan alıntılar yapan Erdoğan, sorunların tümüyle çözümü için sabır tavsiye etti. Başbakan, Aleviliğin ders kitaplarında yer alması ile ilgili çalışmanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığına işaret ederek, "Burada eğer yanlışlar varsa, bunların yeniden düzenlenmesinde en ufak bir beis yoktur. Bizim derdimiz bağcıyla değil, üzümü yemektir. Bu ülkede bu eksikleri gidermektir. Amaç hiçbir sosyal kesimi rencide etmeden, mağdur etmeden değerli sağlıklı bir öğretim çabasıdır." dedi.


Feshane Kültür Merkezi'ndeki Muharrem İftarı'na yaklaşık 2 bin 500 davetli katıldı. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın salona girmelerinin ardından mersiye ve sofra duası yapıldı. Erdoğan çifti ile Reha Çamuroğlu ve eşi Meltem Çamuroğlu, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Hacı Bektaş-ı Veli'nin torunu Timurtaş Ulusoy aynı masaya oturdu.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile aynı masayı paylaştı. Yemekte devlet bakanları Said Yazıcıoğlu ve Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra çok sayıda AK Partili vekil ile Alevi cemaati temsilcileri de hazır bulundu. Feshane'deki Muharrem İftarı'nda geçen yıl olduğu gibi et ve etli gıdalar menüde yer almadı. Masalara bıçak ve su konulmazken, meyve suyu ikram edildi. "İftar Lokması" olarak adlandırılan yemekte, iftariyelik tabağı, kremalı badem çorbası, peynirli su böreği, mevsim salata, enginar göbeğinde mantar graten, bademli pilav ve aşure servisi yapıldı.


Gecede ilk olarak kürsüye Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan çıktı. Doğan, ders kitaplarına Alevi-İslam anlayışının konmasını isterken, Alevilere yönelik olarak bütçeden pay talep etti. Alevi dedelerine maaş bağlanması gerektiğini kaydetti.


Alevi dermek ve temsilcilerinin ilgisinden memnun kalan Reha Çamuroğlu da konuşmasında daha önce siyasi irade eksikliği yüzünden yerine getirilmeyen vaatlerin, AK Parti iktidarı döneminde hayata geçirildiğini anlattı. Çamuroğlu, isim vermeden Erdoğan'ı "Bu siyasi iradenin cisimleşmiş hali bugün aramızdadır." sözleriyle övdü.


Başbakan Erdoğan ise konuşmasına, "Sevgili canlar, değerli kardeşlerim" hitabıyla başladı. Erdoğan, 1369 yıl önce Kerbela'da insanlık tarihinin en acı olaylarından birinin yaşandığını belirtti. Başta İmam Hüseyin olmak üzere Ehl-i Beyt'ten önemli şahsiyetlerin Kerbela'da önce açlık ve susuzlukla işkenceye maruz kaldığını, ardından da menfur bir şekilde şehit edildiğini vurguladı.


Başbakan daha sonra sözü son dönemdeki açılımlara getirdi. Türkiye'nin özgürlükler, haklar ve daha ileri demokrasi konusunda bir kırılma noktasında olduğunu belirten Başbakan, televizyon yayınları ile ilgili ezber bozan bir tavır içinde olduklarına işaret etti. Bu kapsamda Kürtçe TV ile tarihî bir adım attıklarını bildirdi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında Aleviliğe 32 sayfa ayrıldığını belirten Erdoğan, TRT 2'nin de Muharrem ayı boyunca özel yayın yaptığını dile getirdi. Bu adımları samimiyetle attıklarını ve devamının geleceğini kaydeden Erdoğan, "Her kutlu doğum 9 ay 10 günde olur, acele doğum eceli getirebilir. Onun için dikkatli, sabırlı olacağız." dedi.


Erdoğan'ın Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına kabulüne de değinirken söylediği "Biz de şiir mağduru olarak bunları yaşadık. İyi biliyoruz." sözleri salondan büyük alkış aldı. "Fikrin ve şiirin Kerbela'sı olmaz." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz düşüncenin Kerbela'sını yaşamak istemiyoruz. Bunun için varımızı yoğumuzu ortaya koyduk. Bunu yapamazsınız. Hamd olsun Nazım Hikmet'i de tekrar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul etmek bize nasip oldu. Bunu başkaları da takip edecek."


Çetelerle mücadele sürecek


Erdoğan, konuşmasında çetelerle mücadele konusunda da önemli mesajlar verdi. Sosyal hukuk devleti ve demokrasinin oturması için mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: "En büyük mücadeleyi mafyalarla, çetelerle verdik, vermeye devam edeceğiz. Asla bütün sorunları çözdük iddiasında olmadım. Demokrasi, insan hakları, ekonomi noktasında daha yüksek hedeflerimiz var. Türkiye'deki her kardeşimizin sorunlarını çözme konusunda 6 yıldır önemli bir yol aldık."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler