YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalefetten ilginç soru: Kuralı hac KUMAR mı?
Bakan Çelik: Kura çekiminin kumarla hiçbir bağlantısı yok
Muhalefetten ilginç soru: Kuralı hac KUMAR mı?
25 Mayıs 2009 / 08:30 Güncelleme: 25 Mayıs 2009 / 00:00

Diyanet'in hacı adaylarını kurayla belirlemesi tartışma başlattı. CHP'li Özdemir,  "Kura şans oyunudur" dedi. Bakan Faruk Çelik ise bu işin kumarla bir ilgisi olmadığını söyledi


Kura çekmenin dinen yasaklanan kumar ve şans oyunları kapsamına girip girmediği Meclis gündemine taşındı. CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir  vatandaşların kurayı "şans oyunu" olarak algıladığını belirtirken, Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik bu görüşe katılmadı.


YILDA 755 BİN KİŞİ BAŞVURUYOR


Özdemir,Çelik'in yazılı yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, hacca gitmek isteyenlerin kura yönteminden rahatsız olduğunu söyledi. Özdemir, "Hac gibi kutsal bir görevin yerine getirilebilmesinin bir nevi şans oyununa tabi tutuluyor olması da inançlarımıza saygısızlıktır" dedi. Faruk Çelik ise 754 bin 832 başvurudan sadece 74 bin kişiyi hacca gönderebildiklerini belirterek, "Kura çekimi ile kumarın hiçbir bağlantısı yok" cevabını verdi.


"PEYGAMBER DE UYGULARDI"


Prof. Dr. Saim Yeprem de kuranın şans oyunu olmadığı görüşüne katıldı. Yeprem: "Kura Peygamber Efendimiz zamanından beri var. O da bu yönteme başvururdu" dedi. Prof. Dr. Beyza Bilgin ise görüşünü şöyle dile getirdi: Malezya'da hacca gitmek isteyenlerden para kesiliyor. Kimin parası birikirse o hacca götürülüyor. Bizde de böyle bir yöntem uygulanabilir. 


AA


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler