YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalefeti hayata küstürecek anket
Muhalefeti hayata küstürecek anket
11 Şubat 2015 07:28
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen ve kamuoyunun gündeminde yer alan Başkanlık sistemine halkın desteğinin yüzde 54.5 olduğu ortaya çıktı. CHP ve MHP tabanından da yeni sisteme destek var!

MAK Danışmanlık tarafından 3-8 Şubat tarihlerinde 30 büyükşehir, 14 il ve 120 ilçede 5 bin 454 kişi ile yüz yüze yapılan "Şubat ayı Türkiye gündem" araştırması, siyasi partilerin oy oranı, gündem konularına ilişkin seçmenin değerlendirmesi ve başkanlık sistemiyle ilgili çarpıcı tespitler ortaya koydu.

AK Parti'nin oranı yüzde 47.6

Ankette "Bugün seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?" sorusuna kararsızların dağılımıyla birlikte seçmenin yüzde 47.6'sı AK Parti yanıtını verdi. Aynı soruya seçmenin yüzde 24.8'i CHP, yüzde 14.3'ü MHP ve yüzde 8'i de HDP karşılığını verdi.

Başkanlığa yüzde 54.5'lik destek

Anketin en çarpıcı sonuçları arasında ise seçmenin başkanlık sistemine bakışı yer aldı. Buna göre seçmenin yüzde 54.5'i "Türkiye Cumhuriyeti başkanlık sistemine geçmeli midir?" sorusuna "evet" yanıtını verdi. Yüzde 30.5'lik bölüm mevcut yönetim sistemiyle devam edilmesi görüşünü dile getirirken yüzde 15'lik bölüm 'kararsızgörüş bildirmedi' olarak yer aldı.

Başkanlık sistemine CHP'den yüzde 15.5, MHP'den yüzde 25.5 destek

Ankete göre AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen seçmenin yüzde 75.5'i Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesinden yana tavır izlerken yüzde 6.5'i mevcut yönetim sisteminin devamını istedi. Yüzde 18'lük bölüm ise görüş bildirmedi. CHP seçmeninin yüzde 68.5'i mevcut sistemden yana tavır koyarken başkanlık sistemine destek verenlerin oranı yüzde 15.5 oldu.

MHP seçmeninden sisteme yüzde 25.5 oranında destek gelirken yüzde 65.5'lik bölüm ise mevcut yönetim sisteminden yana tavır koydu. HDP seçmeninin yüzde 85.5'i Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesini istedi. Yüzde 6.5'i mevcut yönetim sisteminin devamından yana tavır koyarken TBMM dışındaki siyasi partilerden birine oy vereceğini söyleyen seçmenden ise sisteme yüzde 70 oranında destek geldi.

Sistem halka anlatılmalı

Anket analizinde başkanlık sisteminin kamuoyuna yeterince 'ikna edici' anlatılamadığı, muhalefetin de yoğun defans yaptığına dikkat çekilerek "başkanlık konusunda iktidar partisinin oy oranından daha fazla oranda bir desteğe rağmen konunun kamuoyu tarafından yeterince anlaşılamadığı, zihinlerin netleşmediği görülmektedir" denildi.

Yeni Anayasa'ya yüzde 65 destek

Ankette Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olup olmadığı yönündeki soruya ise halkın yüzde 65.1'i "evet" karşılığını verirken yüzde 19.9'luk bölüm ise yeni bir anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünü dile getirdi. Anket analizinde yeni anayasanın önümüzdeki dönem parlamentosunun öncelikli gündem konusu olacağı dile getirilirken "Asli görevi yasama olan TBMM'nin yeni dönem şekillenmesinde ve siyasi partilerin aday belirleme kriterlerinde de yeni anayasayı yapabilecek dirayet ve kifayette vekillerle temsilini önemli kılmaktadır" denildi.

Gündem Paralel ve Bank Asya

Ankette seçmene Türkiye'nin en önemli gündem maddesinin ne olduğu sorusu da yöneltilirken bu soruya ankete katılanların yüzde 19'u paralelle mücadele ve Bank Asya, yüzde 15'i işsizlik, yüzde 14'ü partilerin aday belirleme süreci, yüzde 12'si Suriyeli göçmenler karşılığını verdi.

 

SABAH

nereye kadar...
 // Ömer
Ak Parti,iletişim,enerji,ve diğer temel tüketim kalemlerindeki faturalara eklenen fahiş vergi ve kesintileri tekelleşen firma/ve nede olsa son dönemimdir diyen belediyelerin(hıfzıssıhhanın bir kaç gün içerisindeki su analizi temiz çıkmadığı halde 55 tl faturanın 26 Lirası vergi vs.)insafına bırakmaya devam eder,bir de aday belirlemede benim adamım senin adamın diye stratejik ve siyasi bir hata yapmaya doğru gitmekte tıpkı paralel çete ile yapılıyor gibi bir yerden başka bir yere atama gibi...
12 Şubat 2015 Perşembe 10:13
,,
 // metin
7 haziran çok önemli bir seçim....
12 Şubat 2015 Perşembe 08:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler