YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Muhalefet şapkayı önüne koyup düşünmeli"
Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucunu en yakın tahminde bulunan Andy-ar Araştırma Merkezi Başkanı Faruk Acar, 'Bu sonuç, muhalefetin şapkayı önüne koyup düşünmesi gereken bir sonuç' dedi.
"Muhalefet şapkayı önüne koyup düşünmeli"
12 Ağustos 2014 / 22:24 Güncelleme: 12 Ağustos 2014 / 22:24

Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce anket yapan araştırma şirketleri, sandıktan çıkan sonucun şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde halkla yapılan anket sonuçlarını paylaşan araştırma şirketlerinden bazıları, sandıktan çıkan sonuca çok yakın tahminlerde bulundu. Anketlerden bazıları haftalar öncesinden bazıları ise seçime günler kala vatandaşlarla paylaşıldı. Çoğu anket sonucunda yer aldığı gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50'nin üstüne çıktı, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 38'lerde kaldı.

Ustalığını gördük

Yayımladığı araştırma ile sonuçlara en çok yaklaşan Andy-ar Araştırma Merkezi Başkanı Faruk Acar, çatı aday formülünün tutmadığını söyledi. Acar, 'Çatının çöktüğünü görüyoruz. Amiyane tabirle Erdoğan, 'Siz 14 partiyleydiniz ben tektim' dedi ve kazandı. Ustalığını bir kez daha görmüş olduk. Bu sonuç, muhalefetin şapkayı önüne koyup düşünmesi gereken bir sonuç. Muhalefet hala kendini kaybeden olarak yorumlamıyor. 'Kaybetmedik' tarzında bir açıklama var. Kazanan belli ise takdir etmek gerekirken bunun olmayışı, iyi bir okuma tarzı olmadığını gösteriyor' ifadelerini kullandı.

50 yılın en yüksek oranı

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 'Yüzde 52 oy, 1954'ten bu yana ulaşılmış en yüksek oy oranı. Son 50 yılın en yüksek oy oranından bahsediyoruz. Bu oy oranı seçmenin, Recep Tayyip Erdoğan'a güveninin tam olduğunun göstergesidir. Çatı formülünün çalışmadığını gördük. Bazı seçmenler bu çatıya destek vermedi. Çatı kurulurken demek ki bir şeyler eksik kalmış. Bu koalisyon Erdoğan karşıtları bir çatı altında toplansın şeklinde bir davetti. Seçmenin bir kısmı bu davete icabet etmedi' diye konuştu.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 'Yüzde 52 oy, 1954'ten bu yana ulaşılmış en yüksek oy oranı. Son 50 yılın en yüksek oy oranından bahsediyoruz. Bu oy oranı seçmenin, Recep Tayyip Erdoğan'a güveninin tam olduğunun göstergesidir' dedi.

Halk gereken cevabı verdi

Vatandaşlar tarafından tanınmayan bir adayla muhalefetin halk karşısına çıktığını belirten Genar Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen, 'Kendi seçmen kitlesine dahi sorma zahmetinde bulunmayan, nereden geldiği belli olamayan bir adayla halkın karşısına çıktı. Halk da sandıkta gereken cevabı verdi. Buradan anladığımız, Türkiye'de hiç kimse halktan başka bir yerde meşruiyet aramasın. Hiç kimse halka karşı bir girişimde bulunmasın. Derdi varsa da halka gitsin. Tayyip Erdoğan bunu yaptı, derdini de sıkıntısını da halkla paylaştı' diye açıklamalarda bulundu.

İhsanoğlu karşılık görmedi

Optimar Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, 'Muhalefetin adayı kamuoyunda karşılık görmedi. Bir taraftan seçmeni ya da araştırama şirketlerini suçluyorlar ancak kimse kendisini suçlama gereği duymuyor. Demek ki seçmen adayı kabullenememiş, bundan kaynaklı. Erdoğan ve Demirtaş'a verilen oylar çözüm sürecinin desteklendiğinin göstergesidir. Ekmeleddin Bey değişimden yana değil de mevcut durumdan yana tavır ortaya koyuyordu' şeklinde konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler