YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme kabul edildi
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verilebilecek kurumlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklendiği 6. maddesi TBMM'de kabul edildi.
Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme kabul edildi
18 Ekim 2017 / 22:51 Güncelleme: 18 Ekim 2017 / 23:42

TBMM Genel Kurulunda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın maddeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor. 

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, MHP'nin komisyonda, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi veren maddenin hukuka aykırı olduğunu savunduğunu belirterek, bunun tam bir cayma hali olduğunu söyledi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP'nin nasıl bir tutum alacağını Sarıhan'dan öğrenmeyeceklerini vurgulayarak, "Biz bu 6'ncı maddeyi MHP olarak destekliyoruz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Sarıhan'a yönelik bazı milletvekillerin yerinden sataşmada bulunduğuna dikkati çekerek, kullanılan dili eleştirdi.

Tartışmaların devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime ara verdi.

Ara sonrasında önerge üzerinde söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, toplumun ayrıştırıldığını öne sürdü.

İL VE İLÇE MÜFTÜLERİNE NİKAH KIYMA YETKİSİ

Tasarının, İçişleri Bakanlığının, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklendiği 6. maddesi Genel Kurulda kabul edildi.

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerekli maddeye ilişkin önerge işleminde söz alarak, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilmesini eleştirdi.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ise bu maddeyle ilgili kaygılarının küçük yaşta evliliklerin artması, laiklik ilkesinin zarar görmesi ve evlilik birliğinin güvencelerinin ortadan kalkması olduğunu ifade etti. 

Konuşmaların ardından birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın oylamaya sunduğu madde kabul edildi. 

insan son dönemlerinde imana gelmeli ama yok işte.
 // hursit dilaver
bu CHPlilere anlatmak lazım. bu müftü nikahı kendini müslüman sayanlar içindir.. laikler,segonder sekülerler,kamalistler,ABciler,batı değercileri,kilise nikahı olsa diyenler,ya da oradaki nikahları huşu içinde takip edip, bir de papazın karşısında diz kıran laikçiler için.yani, onlar şundan anlar. karideş seven karides lokantasına, adana,urfa seven kebapçıya gider.benim gibi köfteci de köfte dükanına..CHP ille bana karides mi yedirecek.inadına yemeycem işte.CHP düşünssün.o gitsin beykin lokantasına....
19 Ekim 2017 Perşembe 16:20
rasim duman ihvanıma,
 // hursit dilaver
bu adlarını saydığın laike hanımlar, kızılayda danslı gösteri yapacaklarmış. protesto için. beşiktaş belediyesi de o meşhur iftihar vesilesi afişi gönderecek FRED MERKURİNİN ASKERLERiyiz yazanı..bunlar alışkın.ya PKKlı leşe ağlarlar ya da halka yapılan sabotajlarda şehit olan halkı anmak ve protesto için kızılayda danslı gösteri yaparlar.bu onlar için yeni değil yani.çok da ustadırlar.BİZ, BEBELER BALE KURSUNA DEĞİL KURAN KURSUNA GİTSİN DEDİKÇE, BUNLAR KIZILAYDA HEP DANS EDİP PROTESTO EDECEKLER.biz de keyifle seyredeceğiz.onlar 4-5 yaşındaki bebesine bale, mandolin, keman,dans ,vals kursu dedikçe inadına kuran kursu diyeceğim.selamlarımın kabulunu arzederim efendim. ...
19 Ekim 2017 Perşembe 16:12
fazla mı agır oldu yahu..
 // hursit dilaver
YAŞASIN.zaten bizim antalya da panolara YAŞASIN CUMHURİYET YAZDI CHPLİ belediye.ben de memnunum. BİZİ, İNGİLİZ KRALLIĞINDAN, DANİMARKA KRALLIĞINDAN İSVEÇ NORVEÇ KRALLIKLARINDAN HOLLANDA BELÇIKA KRALİYETİNDEN,İSPANYA MEŞRUTİYETİNDEN KURTARIP TA,BİLAHARE,BU KRALLIKLARIN PEŞİNDEN KOŞAN CUMHURİYETİMİZ İÇİN memnunum.yoksa asla biz cumhuriyet olamazdık ve bir nevi krallık olan meşruti padişahlılla idare edilirdik.sağol ingiltere..devlet-i fehimanemiz.bu sayede NİKAHLARINI KİLİSEDE KIYAN BU GERİCİLER GİBİ OLMADIK.kralmış,kraliçeymiş. nikahını kilisede kıydıktan sonra,senin de bizim türk köylüsünden ya da AKPden farkın yok.İSTEYEN DE KİLİSEDE KIYSIN.ÖLEN DE İSTERSE MİNAREDEN MOZART ÇALDIRSIN.....
19 Ekim 2017 Perşembe 16:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler