YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müftü'den Papa'ya özel hediye
Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un İstanbul'daki ilk durağı Sultanahmet Camii'si oldu. Papa'ya Müftü'den özel bir çini hediye edildi.
Müftü'den Papa'ya özel hediye
29 Kasım 2014 / 11:50 Güncelleme: 29 Kasım 2014 / 12:09

Papa ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği özel uçak, Atatürk Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

Papa Franciscus'u, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ndeki karşılamada, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile öteki ilgililer hazır bulundu.

Helikopterle geniş güvenlik

Papa Francis'in ziyareti için İstanbul'da Ayasofya müzesi ve Sultanahmet camisi etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sultanahmet Meydanı ve tramvay durakları boşaltıldı. Meydana girmesine izni olanlar, x-ray cihazlarıyla sıkı aramalardan geçirildi. Papa'nın ilk durağı olacak olan Sultanahmet Camii'nin çevresinde 2 helikopterle birlikte yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Çok sayıda polisin görev yaptığı alanda bazı yabancı din adamlarının da Papa Franciscus'u görmek için geldiği öğrenildi. Turist kafileleri de demir bariyerlerin dışında bekliyor. Ziyaret nedeniyle Sultanahmet Meydanı'na çıkan yollar ile Sahil Kennedy Caddesi de farklı saatlerde trafiğe kapatıldı.

İlk durak Sultanahmet

Papa'nın ilk durağı Sultanahmet Camii odu. Papa, burada İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'dan Sultanahmet Camii hakkında bilgi aldı. Daha sonra kıbleye dönerek dua etti. Duanın ardından Rahmi Yaran Papa'ya "Allah kabul etsin" dedi. Daha sonra Papa'ya Allah'ı sembolize eden lale figürlü çok özel bir çini hediye edildi.

Burada karşılıklı edilen duaların ardından Papa Francis buradan ayrıldı.

Papa, Renault Clio'ya bindi

Papa 1. Francesco, İstanbul'da makam otomobili olarak Renault Clio modeli istedi.
Papa'ya İstanbul gezisi için Renault Clio Symbol araç tahsis edildi. Vatikan'dada Fiat Albea marka otomobil kullanan Papa'nın bu talebi hem şaşırttı hem de yerine getirildi.

 

1-450.jpg

 

2-197.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler