YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müftüden fitre uyarısı...
Müftüden fitre uyarısı...
07 Eylül 2010 12:32
Ramazan ayında fitre vermek isteyen kişileri Van müftüsü uyardı. Müftü Arvas, ''Vatandaşımızın faizle kredi kartından para çekip, fitresini vermek için çaba sarf etmesi uygun değildir" dedi...

Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, ''Vatandaşımızın faizle kredi kartından para çekip, fitresini vermek için çaba sarf etmesi uygun değildir'' dedi.

Arvas, gazetecilere yaptığı açıklamada, fitrenin beden zekatı olduğunu, bayram namazından önce mutlaka verilmesi gerektiğini belirtti.

Fitrenin, hanefi ve şafii mezheplerinde vacip olduğunu anlatan Arvas, 'fitrenin şafii mezhebinde ayni olarak verilmesi esastır. Hanefi mezhebinde ise ayni olarak vermek evladır. Ancak nakdi olarak vermek caizdir'' diye konuştu.

Bir kişinin fitre verebilmesi için bir günlük nafakasından fazla malının olması gerektiğini ifade eden Arvas şöyle konuştu:

''Vatandaşımızın faizle kredi kartından para çekip, fitresini vermek için çaba sarf etmesi uygun değildir. Bir kişinin nafakasından fazla malı yoksa, gidip kredi kartıyla para çekmesi ve üzerine faiz gelmesi doğru değildir. Yani bir taraftan haram, diğer taraftan farz olan bir şeyi ifa etmek, ne İslam dinine ne de Kur'an-ı Kerim'in ruhuna uygun değildir. Bu nedenle kesinlikle haram olan muamele ile bir farziyeti ifa etmeye yeltenmemek lazım.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler