YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu'ndan 'Gezi' değerlendirmesi
Müezzinoğlu'ndan 'Gezi' değerlendirmesi
25 Temmuz 2013 18:11
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gezi parkı olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gezi parkı olaylarına ilişkin, "Sandığın gücünün üzerinde de bir gücü artık milletimiz de tanımıyor, AK Parti iktidarı olarak da biz sandık gücünün dışında hiç bir güce teslim olmayız" dedi.

Müezzinoğlu, Şanlıurfa Valiliğini ziyaretinde, polis mangasını selamlayarak şeref defterini imzaladı.

Şanlıurfa'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Müezzinoğlu, sağlık çalışmalarını yerinde görmek, yapılan yatırımlar hakkında bilgi almak ve Harran'daki konteyner kentte kalan Suriyelilerle birlikte iftar yapmak için kente geldiğini söyledi.

Türkiye'nin, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve vatandaşların buna ulaşımında dünyanın örnek gösterdiği bir konumu yakaladığını belirterek, "Ancak fiziki mekan konusunda yer yer bunun içerisinde Şanlıurfa da dahil bazı sıkıntılı alanlarımız var. İnşallah Şanlıurfa'da bu fiziki mekan konusundaki çalışmalarımızı hızlandırdık" diye konuştu

Bu kapsamda Eyyubiye Devlet Hastanesinin ihalesinin yapıldığını ifade eden Müezzinoğlu, ramazan bayramından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile hastanenin temelini atmayı planladıklarını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu daha sonra Vali Celalettin Güvenç ile bir süre basına kapalı görüştü.

"Sadık gücünün dışında bir güce teslim olmayız"

Şanlıurfa Belediyesini de ziyaret eden Müezzinoğlu, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan kentteki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Türkiye'nin istikrarını, geleceğe doğru güçlü yürüyüşünü engellemek için birilerinin Gezi Parkı olaylarını çıkararak istikrarı bozmaya çalıştığını aktaran Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Milletin sağduyusu, milli iradenin gücü bunun da üstesinden gelecektir ve artık milletin yakaladığı bu vizyonel anlayışı geleceği doğru şekilde yönlendirme, gençlerimize çocuklarımıza bu ülkenin vatandaşı olmanın saygınlığını hissettirecek bir anlayışı ülkemiz yakaladı milletimiz bunun tadını, imkanlarını ve zenginliğini gördü. İnşallah milletimizle beraber omuz omuza, gönül günüle bu ülkeyi de bu milleti de hak ettiği o saygın yere el birliğiyle taşıyacağız. Çünkü bu ülkede Türkiye Büyük Millet Meclisinin alnında 'Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor. Dolayısıyla ülkede millet ne derse o olacak, sandık ne derse o olacak, sandığın gücünün üzerinde de bir gücü artık milletimiz de tanımıyor, AK Parti iktidarı olarak da biz sandık gücünün dışında hiçbir güce teslim olmayız."

Uzman hekim açığı

Müezzinoğlu, bir gazetecinin kentte doktor sıkıntısının bulunduğunu belirtmesi ve bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine, ülke genelinde 20 bin uzman doktor açığı bulunduğunu ve mevcut doktorlardan azami istifadeyi sağlayarak bu sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Yirmi yıl boyunca ülkedeki tıp fakültelerine kontenjan açılmadığını, YÖK başkanının değişmesinin ardından son 5 yılda kontejan arttırımı yapıldığını aktaran Müezzinoğlu, doktorun alanında uzman olması için de zamana ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Müezzinoğlu bu sorunu çözmek için mevcut teknolojiyle hekimlere kolay ulaşımı sağladıklarını belirtti.

Bakan Müezzinoğlu sıkıntının giderilmesi için yurt dışından hekim getirmeye çalıştıklarını, onların da dil sorunu bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki iki üç yıl uzman hekim sorununda milletçe sıkıntı yaşayacağız. Bu 'parayı verdim aldım' kadar da kolay değil. İlk defa önümüzdeki yıl fazla, 2 bin 500 gelmeye başlayacak (tıp fakültesinde artan kontenjan) ondan sonraki yıllarda 4 bin, 4 bin gelmeye başlayacak, onları yakaladıkça da rahat nefes alacağız ama ben yine Urfa için bakanlığa dönünce yeniden değerlendirme yaparız ama bu benim ülke genelindeki sıkıntımı çözmüyor."

Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Bakan Müezzinoğlu'na gezisi sırasında Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ve ilgili daire amirleri eşlik etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler