YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu T.C ibaresinde son noktayı koydu
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün yapılan değişikle Sağlık Bakanlığı logosuna T.C. ibaresinin eklenmesiyle ilgili ''Bir süreç yok. Bitti süreç. Logomuzun altına da T.C.'yi koyduk ve bitti.'' dedi.
Müezzinoğlu T.C ibaresinde son noktayı koydu
11 Nisan 2013 / 19:54 Güncelleme: 11 Nisan 2013 / 19:58

Müezzinoğlu, bugün bakanlığının logosunda T.C. ibaresi eklenerek yapılan değişikliği değerlendirdi.

''Türkiye Cumhuriyeti'ni tartışma konusu yapmayı asla düşünmeyiz'' diyen Müezzinoğlu, bunu kimsenin tartışma konusu yapmasını da doğru bulmadıklarını ifade etti.

Geçen yıl Sağlık Bakanlığı'nın yeniden yapılanması sürecinde bazı kurumların oluşturulduğunu, bunların da dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ilgili birimlere duyurulduğunu hatırlatan Müzzenioğlu, ''Bu anlamda, esasında o gün alınan karar itibariyle Türkiye Cumhuriyeti adına rahatsız olunacak bir sıkıntı yok'' diye konuştu.

Müezzinoğlu, ay yıldızın bulunduğu ve Sağlık Bakanlığı yazısının yer aldığı logonun kullanıldığı yerlerde peşinden kurum adlarının da gelmesi halinde ''T.C.'' ibaresinin yer almamasından dolayı bir boşluk oluştuğunu anlattı. Ancak ekim, kasım gibi yapılan bu değişikliğin bugüne kadar hiç gündeme getirilmediğine dikkati çeken Müezzinoğlu, ''Bunu hiç gündeme getirmeyenlerin bugün konjonktürel bir çözüm aşamasında bunu sanki farklı bir konu başlığı gibi getiriyor olmalarını açıkçası anlamakta zorlanıyorum'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın geçen on yılda gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında çok önemli atılımlara imza attığını, üzerinde ''T.C.'' ibaresi yer alan uçak ambulansların ve helikopterlerin faaliyete sokulduğunu, yurt dışında üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazısının yer aldığı hastaneler yapıldığını bildiren Müezzinoğlu, ''Biz Türkiye Cumhuriyeti'ni esasında coğrafyamızın ötesindeki dünyaya taşıma dinamikleri de olan bir bakanlığız. Dolayısıyla buradan bakanlığın yıpratılmaya çalışılıyor olmasını veya gündemin buraya taşınması gayretlerini açıkçası çok haklı bulmuyorum'' diye konuştu.

Müezzinoğlu, buna rağmen kamuoyunun farklı yönlere taşınması yanlışlığının önüne geçilmesi amacı ve bu konuda bir duyarlılığın oluşması nedeniyle bakanlığın logosuna T.C. yazısının eklendiğini bildirdi.

T.C. Sağlık Bakanlığı ibaresinden sonra kullanılan kurumların isimlerinin başında ayriyeten T.C. ibaresi yer almayacağını belirten Müezzinoğlu, ''Logomuzda olacak, logomozun altında olacak, T.C. Sağlık Bakanlığı olacak, ayriyeten altında hangi kurum varsa o kurum ifade edilecek'' dedi.


''T.C. ibaresini gemi hastaneler de taşıyacak''


Cumhuriyeti koruma ve geliştirme duyarlılıklarının millet tarafından bilindiğini vurgulayan Müezzinoğlu, T.C. ibaresini taşıyan ambulans uçakların yanı sıra artık T.C. ibaresinin yer alacağı Sağlık Bakanlığı'nın yüzen gemi hastaneleri olacağını söyledi.

Müezzinoğlu, ''Biz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği, dinamiklerini muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıma yolculuğunu ispatlamış bir bakanlığız'' diye konuştu.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda tartışılmaması gereken bir kurum olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, ''Huzuru korumak için T.C. ibaresi ekleneceğini söylediniz. Neyi kastettiniz '' sorusuna, ''Lüzumsuz yere çıkan bir tartışmaydı, gerek yoktu. T.C'den rahatsızlığımız yok ki. İlkesel doğrular anlamında logomuzun altında yazmasında hiçbir mahsur yok. Bundan rahatsızlık duymayız ama kimsenin de cumhuriyeti tartışır noktada olmasını istemeyiz'' yanıtını verdi.


''Milleti korkutarak konumlarını korumak isteyenler var''


Milleti ''şu elden gidiyor, bu elden gidiyor'' diye korkutarak kendi konumlarını korumak isteyenler bulunduğunu ifade eden Müezzinoğlu, ''Ülkeye ne faydaları olmuş, hangi kanallardan zararları oluyor bir de o tarafa bakılmalı. Bu yaygarayı koparanları milletimizin bir kere daha analiz etmesini isterim'' dedi.

Müezzinoğlu, ''Bu tartışmalar sizi üzdü mü '' sorusuna, ''Evet üzüyor. Bir sürü işimiz var yapmamız gereken. Daha iyiyi, daha güzeli arıyoruz'' yanıtını verdi.

Yakında yurt dışında gemi hastanelerle ilgili incelemelerde bulunacağını bildiren Müezzinoğlu, ilk kez Türkiye'de sıfırdan yapılan bir gemi hastanenin hizmete gireceğini bildirdi. Müezzinoğlu, ''Bunlarla uğraşırken ve bu anlamda en ufak bir duyarsızlığı olmayan bir kurumu böyle yıpratmaya çalışmak açıkçası ister istemez üzüyor'' ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, bir soru üzerine, 1986 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu, bundan da büyük onur duyduğunu belirterek, ''Belki hayatımın en büyük zenginliği bu milletin bir ferdi olmak, bu milletin bir vatandaşı olmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olmak. Bugün de karınca kararınca hizmet ediyor olmaktan mutluyum, onur duyuyorum'' diye konuştu.

''Sizin için ayrı bir anlamı mı var Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın '' sorusunu Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:

''Mutlaka. Vatandaşlığı alırken 'bunu doğuştan bulanlar kıymetini pek bilmeyebilir ama benim için ayrı bir önemi var' demiştim. Balkanlar bu anlamda ağır bedeller ödemiştir. Bu anlamda onların farklı bir hassasiyeti vardır.''

Müezzinoğlu, ''Bundan sonra nasıl bir süreç işleyecek '' sorusuna, ''Bir süreç yok. Bitti süreç. Logomuzun altına da T.C.'yi koyduk ve bitti. Bitmesi gerekir. Yapacak çok işimiz var. Bunun tartışılıyor olmasını da çok anlamlı bulmuyorum'' yanıtını verdi.

''Bitsin artık diyorsunuz öyle mi '' sorusuna Müezzinoğlu, ''Bizim ölçeğimizde bitti ama başka işi olmayanlar, ülkenin huzurunu bozmak isteyenler, yine başka şeyler arıyor olabilirler, onu bilmiyorum'' karşılığını verdi.


İstifa yok


Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy'un bu tartışmalar nedeniyle görevden alındığı iddiasını da yalanladı.

Müezzinoğlu, geçen hafta yaptığı değerlendirmeler sonrası Aksoy ve Müsteşar Yardımcısı İsmail Demirtaş ile ilgili görev değişikliğine karar verildiğini bildiren Müezzinoğlu, bakanlığın farklı bir dinamizme gereksinimi olduğu için bu değişikliklerin yapıldığını vurguladı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler