YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu: Cemaat maşa olarak kullanılıyor
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan soruyor, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu cevaplıyor.
Müezzinoğlu: Cemaat maşa olarak kullanılıyor
15 Ocak 2014 / 20:12 Güncelleme: 15 Ocak 2014 / 20:38

Alper Tan: Başbakan dünkü bir konuşmasında 17 Aralık operasyonunu millete, devlete ve demokrasiye ihanet hareketi olarak değerlendirdi. Halbuki bu operasyonu savunanlar, bunun demokrasiye ve devlete yönelik olmadığını, rüşvet ve yolsuzluğu önlemek için olduğunu iddia ediyorlar dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

M.Müezzinoğlu: AK Parti'nin en duyarlı olduğu alan yolsuzluklarla mücadeledir. AK Parti'nin 11 yıllık başarısı nereden kaynaklanıyor diye bakarsanız yolsuzluklarla mücadele olduğunu, yolsuzluklara giden hortumları kesmek olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla Ak Parti'nin yolsuzluğa müsade etmesi, AK Parti'nin yolsuzluklarla anılabilmesini hiçbir zaman başarabilmeleri mümkün değildir.

Alper Tan: Bir cemaatten bahsediliyor. Bu cemaat Türkiye'nin dinamiklerinden birisi olarak biliniyor ve bu toplumun sempatisini, desteğini ve yardımını almış bir cemaat. Böyle bir cemaat neden Halk Bankası'nın, Ziraat Bankası'nın veya Türkiye'nin başarılarının karşısında olsun?

M.Müezzinoğlu: Birileri bu anlamda maşa olarak kullanılıyor. Maşa olarak kullanılanların içinde bu insanlar da var ve bu insanların o üst yönetimindeki yanlışlıkları ve hataları, bu anlamda ülkeye, Başbakan'ınımızın da dediği gibi ihanettir. Bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Halk Bankası'nın uluslararası dinamiklerdeki yerinden rahatsız olan dış güçler "Bu nerden çıktı, buna mutlaka bir yerden darbe vurmamız gerek." dediler. Burada dert yolsuzluk yapanı bulmak, çıkartmak değil. burda görünen o ki bankayı çökertmek.

Alper Tan: Bu zararı vermek için kasıtla mı yapılıyor?

M.Müezzinoğlu: Fotoğraf son derece net. Bu fotoğrafta 'Ben hırsızı bulmak istiyorum' derdi yok. Benim dişimde çürük olabilir. Bu çürük diş dolgu olabilir, çekile de bilir. Diş hekiminin görevi doğru tedavi etmektir. Ama buradaki hadisede Savcı veya ilgili hukuk sistemi ülkenin çürüğüyle uğraşmak yerine, iktidarın beynine vurmaya, iktidarın dengelerini sarsmaya çalışılıyor.

HSYK tartışması

Alper Tan: Şu anda HSYK konusu tartışılıyor. HSYK'nın yeniden yapılandırılması gündemde. Bu konuyla ilgili Anayasa maddesinin değiştirilmesi de gündeme geldi. Bu konuyla ilgili hükümet bir özeleştiri yapıyor mu? HSYK'nın ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, 2010'daki referandumla oluşturuldu. 'Orda yeterince titiz davranmadık ve böyle sonuçlar çıkmasına biz de vesile olduk" gibi bir özeleştiri yapıyor musunuz?

M.Müezzinoğlu: 11 yıllık iktidarımızda onlarca, yüzlerce karar ve kanun çıkartıyoruz. Bunların hiçbirinde en ufak bir hatamız yoktur, eksiğimiz yoktur diye söylememiz mümkün değil. Mutlaka eksiğimiz, hatamız var.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler