YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müdahale planları açık
21 generalin gözaltına alındığı 22 Şubat 2010 günü ABD Büyükelçisi Washington’a, ‘darbe ihtimalini’ öngören bir kripto göndermiş...
Müdahale planları açık
20 Ocak 2011 / 08:24 Güncelleme: 20 Ocak 2011 / 08:27

Wikileaks, ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin Balyoz soruşturması ile ilgili yazışmalarını yayınladı. Jeffrey ABD’ye gönderdiği yazıda, “Bu dumanın arkasında biraz ateş var. Ordunun gerekirse siyasete müdahale planları olduğu aşikar” diyor

İngiliz Guardian gazetesinin yer verdiği Wikileaks belgesine göre, ABD’nin Türkiye’de soruşturmalar kapsamında bazı askerlerin tutuklanmasının, “tahmin edilemeyen bir askeri tepkiye neden olacağından endişe duyduğunun” ortaya çıktığını yazdı.

ASKERİ TEPKİ İÇİN PROVOKASYON

Gazete, “geçen yıl şubat ayında ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazışmanın, Türk demokrasisine yönelik tehdide ilişkin endişeyi gözler önüne serdiğini” kaydetti. ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin Washington’a gönderdiği kriptoda şu ifadenin yer aldığı belirtildi: “Bazı bilgi sahibi büyükelçilik yetkilileri, bu son adımı (Şubat 2010’da bazı askerlerin gözaltına alınması), tahmin edilemeyen bir askeri tepkiye neden olabilecek daha ciddi bir provokasyon olarak görüyor. Göreceğiz...”

ABD ERGİN SAYGUN’U İYİ BİLİYOR

Gazetenin internet sayfasında, kriptonun tamamına da yer verildi. Kriptoya Jeffrey, 22 Şubat 2010’da Türkiye’de polisin, 47 emekli ve muvazzaf askeri “darbe planlarıyla ilişkili olarak, muhtemelen Balyoz soruşturması kapsamında” gözaltına aldığı bilgisini aktararak başlıyor. Gözaltına alınan Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan,     Özden Örnek, Engin Alan ve Süha Tanyeli’nin görevlerine ilişkin bilgilere yer verilen kriptoda, örneğin Ergin Saygun ile ilgili şöyle deniliyor: “ABD, Saygun’u iyi biliyor. Kendisi yıllarca antiterörizm konularında koordinatörümüzdü. Ayrıca, Kasım 2007’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’a yaptığı ziyarette kendisine eşlik etmişti.”

Dumanın arkasında ateş var

Büyükelçi Jeffrey, kriptoda ayrıca, “tutuklamaların ardından Genelkurmay Başkanlığından hemen bir tepkinin gelmediğini” belirterek, “Genelkurmay ya demokratik sürecin engellenmeden devam etmesini istediğini ya da AK Parti’nin iddialarının doğru olmadığının ortaya çıkmasını beklediğini” kaydediyor. Yazışmanın “yorum” bölümünde ise, “Bu dumanın arkasında biraz ateş var. Ordunun gerekirse siyasete müdahale planları olduğu aşikar” ifadesini kullanan Jeffrey, kriptoda son olarak “Olabilecekler konusunda kimse emin olamaz. O halde dikkat edilmeli” diyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler