YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mücadelemiz devam edecek"
"Mücadelemiz devam edecek"
24 Ocak 2012 08:36
AKPM'nin CHP'li üyesi Haluk Koç, Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesinden önce yaptığı konuşmada acı olayların tartışılmasının yasaklanmasını İnsan hakları sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) CHP'li üyesi Haluk Koç, "Tarihte yaşanmış acı olayların bir yasa tasarısıyla tartışılmasını dahi yasaklamak Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesine aykırıdır" dedi.

Koç, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransa Senatosunda kabul edilmesinden önce AKPM genel kurulunda yaptığı konuşmada, AKPM parlamenteri olarak bu yasadaki cezalandırmaya ilişkin noktaları reddettiğini açıkça Fransa topraklarında ifade ettiğini belirterek, "Ancak oturumu yöneten Fransız başkan 'bunu daha sonra tartışırız' dedi" diye konuştu.

Türkiye'nin haksız bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu ve tarihte yaşanmış acı olayların bir yasa tasarısıyla tartışılmasını dahi yasaklamanın Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesine aykırı olduğunu vurgulayan Koç, bu yasanın AİHM düşünce ve ifade özgürlüğüne de aykırı olduğunu kaydetti.

Haluk Koç, "Fransa'da uluslararası mahkemeler tarafından tanınan ve soykırım tanımına giren Holokost gibi, Yahudi soykırımı gibi konular ancak cezalandırılabilirken, AB çerçeve anlaşması bunu öngörürken, tüm bunlar unutuluyor. Fransa'ya her gelişimizde bunu parlamenter olarak tartışma hakkımızı bu yasaya rağmen yapacağımızı ifade ettim. Türk delegasyonu adına ben yaptım. Doğrudan kaçılmaz. Yanlışa son verilir. Biz AKPM'deki mücadelemize her platformda devam edeceğiz" dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler