YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Moskova Merkez Camii'nin bilinmeyen özelliği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte Moskova Merkez Camii'nin açılışını yaptı. Görkemli cami, Moskova’da bulunan 111 yıllık tarihi Merkez Camii restore edilerek Rusya'ya kazandırıldı.
Moskova Merkez Camii'nin bilinmeyen özelliği
23 Eylül 2015 / 18:30 Güncelleme: 23 Eylül 2015 / 18:47

Rusya Federasyonu içinde İslam işbirliği teşkilatı verilerine göre toplam 38 milyon müslüman yaşıyor. Başkent Moskova'da ise 2 milyona yakın müslüman bulunuyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan 111 yıllık tarihi Merkez Camii, restore edilerek Moskova Merkez Camii haline getirildi. 

Sovyetler Birliği döneminden kalma

Sovyetler Birliği döneminde Moskova'da faaliyet gösteren tek cami olan Moskova Merkez Camii, 1904 yılında tatar işadamı Salih Erzin tarafından yaptırıldı. Ancak 7 yıl önce yenileme ve büyütme çalışmaları başladı. Yenileme çalışmalarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın da büyük katkı sağladığı caminin alanı 20 kat büyüdü ve artık 10 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye getirildi.

Müslümanlar için büyük önemi var

Moskova Merkez Camii'nde cuma günleri ve bayramlarda minareden, diğer vakitlerde ise caminin içinden ezan sesi duyulabilecek. Bu, Rusya'da müslümanlar için büyük önem arz ediyor. Toplam kapalı alanı yaklaşık 19 bin metrekare olan caminin kubbe yüksekliği 46, kubbe çapı ise 22 metre. Caminin iki büyük minaresinin uzunluğu 81 metre. Türkiye'den yüzden fazla sanatkar ve zanaatkarın çalıştığı caminin içi, klasik Osmanlı üslubuna göre düzenlenip süslendi...

ÖZELİÇERİK/KANALAHABER.COM

image014.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler