YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Montajcılar sosyal medyada fazla mesai yapıyor
İspanya'daki bir yarışma programında sorulduğu iddia edilen bir soru sosyal medyada tartışma yarattı. Ancak programdan alıntılandığı öne sürülen ekran görüntüsünün montajlanmış olduğu ortaya çıktı.
Montajcılar sosyal medyada fazla mesai yapıyor
03 Haziran 2014 / 21:13 Güncelleme: 03 Haziran 2014 / 21:16

Türkiye'de 'Kim Milyoner Olmak İster?'adıyla yayınlanan yarışma formatının İspanyol versiyonundan alındığı iddia edilen ekran görüntüsünde yarışmacıya yöneltilen sorunun, "Hangi diktatör Twitter'daki yorumlarından ötürü insanları gözaltına aldırır?" olduğu iddia ediliyordu.

Şıklar ise "Suudi Arabistan, Türkiye, İran ve İspanya" şeklindeydi. Bir İspanyol televizyon kanalında yayınlandığı öne sürülen programdan alındığı iddia edilen ekran görüntüsü, başta Twitter olmak üzere sosyal medyada birçok Türk kullanıcı tarafından paylaşıldı. Sosyal medyadan bu haberi alıp kullanan çok sayıda internet sitesi, görüntüyü doğru kabul ederek bunu okurlarına bir haber gibi sundu. Tartışma yaratan görüntünün gerçek olmadığı ve bilgisayar ortamında üzerinde oynanarak hazırlandığı ortaya çıktı.

Söz konusu görüntünün orijinal hâlinin, İspanya'da 2003-2008 yılları arasında "Antena 3" kanalında yayınlanan 'Quién quiere ser millonario?' isimli programdan alındığı tahmin ediliyor.

Görüntüdeki sunucu Carlos Sobera Pardo ise şu an aynı televizyon kanalında yayınlanan 'Atrapa un millón' adlı bir başka yarışma programını sunuyor.

Program kullanmanız gerekmiyor

Sosyal medyada bu tür fotomontajlar hazırlamak için özel bilgisayar programlarını kullanmanız gerekmiyor. Kimi internet sitelerinde hazır olarak bulunan bu fotoğrafın üzerine istediğiniz soruyu yazıp, yarışmacıya da istediğiniz yanıtı verdirebilirsiniz.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler