YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MKP'ye yönelik operasyonun görüntüleri
Tunceli İl Jandarma Komutanlığı, Maoist Komünist Partisi (MKP) tarafından düzenlenen eylemleri aydınlattı.
MKP'ye yönelik operasyonun görüntüleri
26 Şubat 2013 / 20:56 Güncelleme: 26 Şubat 2013 / 21:08

Tunceli İl Jandarma Komutanlığı, merkez Aktuluk köyünde bulunan Dinar Hidroelektrik santraline yönelik olayı aydınlattı. 23 Ağustos 2012 tarihinde şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan ve işletmesi özel bir şirkete ait olan Dinar HES’e 5-6 kişi olduğu değerlendirilen bir grup MKP örgüt mensuplarınca saldırı gerçekleştirilmişti. Düzenlenen saldırıya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen jandarma ekipleri, olayın MKP tarafından yapıldığını tespit etti.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığına bağlı birlikler tarafından 16 Kasım 2012 tarihinde Tunceli’nin Ovacık İlçesi, Koyungölü Köyü, Karagöl mevkiinde silahlı çatışma sonrasında 25 MKP örgütü mensubunu sağ olarak teslim almıştı. Güvenlik güçleri MKP’lileri sağ yakalamak için 24 saat ikna çabasını sürdürmüşlerdi. Sağ ele geçirilen örgüt mensuplarına ilk sağlık muayenesi teslim oldukları bölgede yapıldıktan sonra, helikopterle sorgulanmak üzere Ovacık ilçesine getirilmişlerdi.

Teslim alınan MKP mensuplarına ait doküman ve silahlar, Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığına gönderildi. Burada yapılan incelemelerde örgüt mensuplarının aynı silahları kullanarak saldırı ve sabotaj eylemleri gerçekleştirdikleri tespit edildi. Kriminal raporlar, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Yine aynı MKP örgütü mensuplarının 12 Ekim 2012 tarihinde Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde ajanlıkla suçladıkları Ali Haydar KAYA isimli vatandaşın öldürülmesi ve 28 Eylül 2012 tarihinde Tunceli Ovacık karayolunun kesilerek Tunceli’de faaliyet gösteren özel bir firmaya ait aracın yakılarak silahla taranması olaylarını da aynı silahlarla gerçekleştirdikleri, Jandarma Kriminal laboratuvarınca yapılan inceleme neticesinde ortaya çıkarıldı.
Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun, 19 Eylül 2012 tarihinde Adliye lojmanlarına giriş yaptığı sırada, düzenlenen suikast sonucu ağır yaralanmış daha sonra kaldırıldığı Elazığ Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. Başsavcının öldürülmesini PKK üstlenirken, olayı araştıran jandarma ekipleri, Başsavcı Uzun’un MKP tarafından öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerine geniş çaplı inceleme ve araştırmalarına devam ediyor.

16 Kasım 2012 tarihinde sağ ele geçirilen ve tutuklanarak Malatya E tipi cezaevine konulan 25 MKP’linin davası Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler