YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MKE, TSK'yı yalanladı!
MKE, TSK'yı yalanladı!
20 Mart 2010 07:37
Genelkurmay Adli Müşavirliği, Poyrazköy cephanesi için 'Eksiğimiz yok' derken, MKE 'TSK’ya ait' raporu verdi.

Kafes Eylem Planı da mahkeme tarafından kabul edildi. İddianame, yaşanan bir komediyi de gözler önüne serdi. Poyrazköy'de toprak altından çıkarılan mühimmat üzerine Genelkurmay'a “Bunlar sizin mi” diye soruldu.

'K. IRAK’TAN BiLE ALINABiLiR!'

Genelkurmay Adli Müşavirliği, “Ordunun eksik mühimmatı yok” cevabı verdi. Cephanenin K. Irak’tan kolayca temin edilebileceği ileri sürüldü. MKE ise mühimmatın hangi komutanlıklara ait olduğunu ortaya koydu.

BiRLiKLER TEK TEK GELiP ALDI

Bunun üzerine Kara, Hava ve Jandarma komutanlıkları mühimmatları gelip teslim aldı. Ancak bu mühimmatların çalınmasına yönelik askeri savcılığın bir soruşturma bile açmadığı da iddianameyle anlaşıldı.

Kafes Eylem Planı'' soruşturması kapsamında 3'ü tutuklu 33 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının 15, 17 ve 18 Haziran 2010’da yapılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, savcılığın Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin açılan dava ile bu davanın birleştirilmesi yönündeki talebini ise duruşmada karara bağlayacak. Gayrimüslim vatandaşlara yönelik suikast planlarının ortaya çıkarıldığı iddianamede en dikkat çeken konu Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat oldu. MKE bombaların kendi imali olduğunu ve hangi birliklere teslim edildiğini sivil savcılara gönderdi.

BOMBALAR ASKERİN

MKE'den savcılara gönderilen yazıda, üzerinde kafile numaraları bulunan 3 adet LAW silahı, bir adet sis kutusu ve 2 adet el bombasının Jandarma Genel Komutanlığı'na, 1993 yılında imal edilen bir sis kutusunun Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve 24 adet el bombasının da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait olduğu bildirildi. Bu mühimmatın Askeri Savcılık aracılığı ile belirtilen kuvvet komutanlıklarına teslim edildiği iddianamede belirtildi. Üzerinde kafile numarası bulunmayan numaraları kazınmış MKE yapımı mühimmatın ise adli emanet kayıtlarına alındığı aktarıldı. Ancak bombaların kaynağını araştırma süreci yaşanırken sivil savcılık ile Genelkurmay arasında yaşanan yazışmalarda çok ilginç bir tablonun ortaya çıktığı belirlendi.

GENELKURMAY'A BOMBA SORUSU

Mühimmatın TSK kayıtlarında bulunup bulunmadığının araştırılmasını isteyen Sivil savcılığa askeri savcılıktan "Envanterde eksik yoktur" yanıtı geldi. Bu cevaptan tatmin olmayan sivil savcılık, söz konusu mühimmatın Poyrazköy'de ele geçirildiğini belirterek, verilen cevabın çelişki oluşturduğunu, kayıtlarda bulunması gereken mühimmatın nasıl dışarı çıkarıldığının araştırılıp sorumlular hakkında soruşturma bulunup bulunmadığın bildirilmesini istedi.

ENVANTERİMİZDE EKSİK YOK!

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın yazısına Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından 11 Eylül 2009'da yeniden cevap geldi. MKE'nin "Jandarma, Kara ve Hava Kuvvetleri’ne ait' dediği bombalar için Genelkurmay'dan gönderilen yazıda, envanter kayıtlarında ve mevcutlarda her hangi bir eksikliğin olmadığı belirtilerek, söz konusu mühimmatın kuvvet komutanlıkları tarafından eğitim, atış, tatbikat, denetleme ve iç güvenlik operasyonlarında kullanıldığı ve mevcut yönerge ve talimatlara göre sarf edildiği bildirildi.

MÜHiMMAT EKSiĞiNi NASIL KABUL ETTiLER?

Mühimmatın "Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait olduğunun MKE'nin yazısıyla sabit olduğunu belirten savcılar, iddianamede Genelkurmay'ın "envanter'de eksik yok" dediği mühimmatla ilgili ilginç bir bilgiyi verdi. Üzerinde kafile numaraları bulunan mühimmatların MKE kayıtlarında sahibi görünen kuvvet komutanlıklarınca İstanbul Emniyet Müdürlüklerinden teslim alındığı ortaya çıktı.

SORUŞTURMA YOK

Mühimmatı teslim alarak "Eksikliği kabul eden" Kuvvet Komutanlıklarının söz konusu mühimmatı askeri birlik depolarından çıkaran personellerle ilgili soruşturma açmadığı da tespit edildi. Komediye dönen yazışmaların ek delil klasörlerinde mevcut olduğu da Kafes iddianamesinde vurgulandı.

Bugün

SUÇU GELİN ETMİŞLERDE DAMAT BULUNAMAMIŞ !
 // VATANDAŞ
O silahları Yurtdışından K.Iraktan kim nasıl getiripte Poyraz köydeki faili meçhuller ve silahlar mezarlığına defnetmiş, herkes ama veya uykudamıymış ? Ülke olarak ne kadar komediler arenasına çevrildik tirajı komikler alemi olduk ! Bunada razıyız yeterki temizlensinde birdaha yurtdışından böyle akıllı demir parçaları kendiliğinden gelip buralara saklanmasın, bari milleti,basını ve yayınıda boş yere meşgul etmiş olmasınlar !...
20 Mart 2010 12:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler