YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'ten Öcalan açıklaması!
MİT'ten Öcalan açıklaması!
01 Temmuz 2012 09:48
Öcalan'ın cezaevi dışına çıktığı iddialarına Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanıt verdi: Şu an İmralı'da cezası kesintisiz infaz edilmekte.

Genel Kurul'da 3. yargı paketi görüşülmeden önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural,  'Terör örgütü elebaşının ev hapsi ya da misafirhanede olduğuna yönelik önemli iddialar olduğunu' anımsattı.
Kürsüye çıkan Bakan Ergin, 'İddialar tamamen gerçek dışı, 10 yılı aşkın süreden beri İmralı Cezaevi'nde cezasını infaz etmekte olduğunu bu kürsüden Türkiye'ye ilan ediyorum' dedi. Ergin, Meclis kulisinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularına karşılık, 'İnanmayan gitsin baksın' yanıtını verdi.
İkna olmayan vekiller Ergin'i soru yağmuruna tuttu. CHP'li Bülent Kuşoğlu, Bakan'ın, 'Şu anda İmralı'da' dediğini anımsatarak, 'Yani bu daha önce İmralı'dan çıkmış demek mi?' diye sordu.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, '2009 Mayıs ayında bakanlık görevine geldim. O günden bugüne kadar, İmralı dışına çıktığına dair en ufak bizde bir bilgi yok. Bizim orada ceza infaz kurumunda müdürümüz var, askeri güvenlik sahası ilan edilen bir yer İmralı' dedi.
KAYITLAR BU YÖNDE
Öcalan için, 'Şu anda İmralı'da' dediğini kaydeden Ergin, bu yüzden daha önce İmralı'dan çıkıp çıkmadığı gibi bir soru geldiğini belirterek, şu ilginç yanıtı verdi: Bizdeki verilere göre, şu ana kadar İmralı'dan çıkıp başka bir yere gittiğine dair en ufak bilgi yok. Bizim de böyle bilgimiz yok. Çok net, İmralı Cezaevi'nde cezasını infaz ettiğini söylüyorum. Bizdeki tüm bilgiler, kayıtlar bu yönde.'
CHP'li Dilek Akagün Yılmaz, Öcalan'ın avukatlarıyla 1 yıldır görüşmediğini anımsatarak, 'Bir bit yeniği olmasa, bu tereddütlerimiz nereden kaynaklanıyor? İddia gerçekse Yüce Divan'da yargılanılması gereken bir suçtur. Açıklamalarınız bizleri tatmin etmedi'   dedi.

MİT İDDİAYI CİDDİYE ALMADI
MİT kaynakları, Aydınlık gazetesinde yer alan; PKK elebaşı Öcalan'ın, İmralı'dan çıkarılıp MİT Bursa Misafirhanesi'ne götürüldüğü iddialarını ciddiye almadı. İddiaları 'senaryolaştırılmış bir haber' olarak niteleyen MİT kaynakları, 'Gözetim altındaki bir hükümlüyü çıkaracaksınız, getirip götüreceksiniz, teşkilatın misafirhanesinde barındıracaksınız. Böyle bir şey olabilir mi? Haberi ciddiye almadık, bu yüzden yazılı bir açıklama da yapmadık' dediler. Kaynaklar Aydınlık'ın daha önceki 'Suriye'de 49 ajan' haberinin de gerçekdışı olduğunu hatırlatıp açıklama yapmadıklarını eklediler. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler