YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'ten Emniyet'e tarihi ziyaret
MİT ile Emniyet istihbaratı arasında yıllardır süren soğuk savaş bitiyor mu? 87 yıl sonra bir ilk yaşandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı ziyaret etti.
MİT'ten Emniyet'e tarihi ziyaret
31 Temmuz 2010 / 14:55 Güncelleme: 31 Temmuz 2010 / 15:55

MİT Müsteşarı Fidan, Emniyet Müdürü Köksal’la Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı ziyaret etti. Fidan, emniyet istihbaratını ziyaret eden ilk MİT Müsteşarı oldu.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, önceki gün akşam saatlerinde beraberinde Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’la birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı ziyaret etti. Fidan, MİT ile arasında birçok kitaba konu olan tarihsel çekişme bulunduğu belirtilen emniyet istihbaratını resmi olarak ziyaret eden ilk MİT Müsteşarı oldu.

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre; PKK’nın halkoylaması öncesinde yoğunlaştırdığı terör eylemlerine karşın hükümetin devlet kurumları arasında “ortak politika” üretme çalışmaları devam ederken, başkentte sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, kısa süre önce göreve başlayan MİT Müsteşarı Fidan, önceki gün öğleden sonra Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ı bakanlıklardaki EGM binasındaki makamında ziyaret etti. Fidan’ın, Köksal’ın kendisine yaptığı kutlama ziyaretine karşılık iade-i ziyaret çerçevesindeki görüşmesi bir saat sürdü. Ziyaret sonrasında Fidan ile Köksal, birlikte Fidan’ın makam aracıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Yıldızevler’deki İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na geçti.

Kapıda karşılandı

Fidan ve Köksal, İBD’de bu göreve yeni atanan Daire Başkanı Ömer Altıparmak ve daire üst yönetimi tarafından kapıda karşılandı. Daha sonra Fidan ve Köksal’a Altıparmak ve ekibi tarafından kısa biçimde dairenin çalışmaları ve son dönemdeki faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı. Görüşmede özellikle son dönemdeki PKK faaliyetleri konusunda da değerlendirme yapıldığı öğrenildi. Fidan emniyet istihbaratını ziyaret eden ilk MİT Müsteşarı olurken, söz konusu ziyaretle iki kurum arasında uzun yıllardır süregelen “istihbarat çekişmesi”nden kaynaklı soğuk hava dağıtıldı. 1980’den sonra iki kurum arasındaki istihbarat savaşları nedeniyle MİT ile gerek Emniyet Genel Müdürlüğü, gerekse Emniyet İstihbarat Dairesi arasında soğuk rüzgarlar esmişti.

2 MİT raporu çıktı

Özellikle dönemin başbakanı Turgut Özal’ın, polisin görev ve yetkilerini düzenleyen Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na .(PVSK) eklettiği ek 7. maddeyle emniyet teşkilatına istihbarat yapma yetkisi vermesiyle iki kurumun arası açıldı. Aradaki soğukluk 1. ve 2. MİT raporlarıyla daha da büyüdü. Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde yeniden MİT’e Kontrterör Merkezi Başkanı olarak dönen Mehmet Eymür ile dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar arasında Çiller’in isteğiyle “geçici” barış sağlandı, ancak Susurluk süreciyle yeniden soğukluk başgösterdi. Yıllardır devam eden bu soğukluğun giderilmesi çerçevesinde Fidan’ın önceki günkü ziyaretinin “olumlu” olarak değerlendirildiği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler