YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'te gizli kararname onaylandı
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), resmi olarak iç ve dış istihbarat diye ikiye ayrıldı. İşte MİT'te yeni dönemin ayrıntıları...
MİT'te gizli kararname onaylandı
12 Kasım 2010 / 10:33 Güncelleme: 12 Kasım 2010 / 10:34

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, istihbarattan sorumlu yardımcılarının sayısını birden ikiye çıkardı. Birinci İstihbarat yurtiçine, İkinci İstihbarat ise yurtdışına bakacak. MİT'in iç ve dış istihbarat yapılanmasına ilişkin düzenleme ay başında tamamlandı ve gizli kararname ile yayımlandı. Gizli kararname ile yapılanma hükümet tarafından da onaylandı. MİT'in en güçlü yanını oluşturan istihbarattan sorumlu müsteşar yardımcılıkları sayısı 2'ye çıkarıldı. Böylece Müsteşar Hakan Fidan'a bağlı yardımcı sayısı 3'ten 4'e çıktı. Yeni müsteşar yardımcısı A.G. oldu. Yurtiçinden sorumlu olacak Birinci İstihbarat'a Güvenlik İstihbarat Başkanlığı ve İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı bağlandı. Dış istihbarattan sorumlu İkinci İstihbarat'a ise Stratejik İstihbarat Başkanlığı ile Açık Kaynaklar Daire Başkanlığı bağlı olacak. MİT'te, teknik ve idari yapılanmadan sorumlu iki müsteşar yardımcısı daha görev yapıyor. MİT, "Yeni Vizyon" çalışması çerçevesinde bir süredir dış istihbarata ağırlık verdi. Ağırlık merkezini dış istihbarata yönelten MİT, uluslararası toplumun kaderini etkileyen 10 kritik alanı "ekonomik, politik, kültürel ve demografik yönleri" ile yakın markaja aldı. MİT, bunların yanında enerji bölgeleri ve alternatifleri üzerinde yoğunlaşıyor. Öte yandan MİT'ten dün yapılan bir açıklamada, birinternetsitesinde yer alan, Müsteşar Hakan Fidan'ın kardeşine yönelik iddiaların tamamıyla yalan olduğu ifade edildi.

'YABANCI DİL' ÖNEM KAZANDI


Bir süredir dış istihbarata ağırlık veren MİT'te son bir yıl içinde; Arapça, Sırpça, Ermenice, Gürcüce, İbranice, Yunanca, Bulgarca, Rusça, Arnavutça ve Boşnakça bilen personel alımı yapıldı, kurum içindeki bazı personelin de bu dillerde eğitim alması sağlandı. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler