YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miting boyunca zorunlu din dersi uygulamasını prot
Miting boyunca zorunlu din dersi uygulamasını prot
Miting boyunca zorunlu din dersi uygulamasını prot
09 Kasım 2008 / 19:56 Güncelleme: 09 Kasım 2008 / 00:00

Başkent'te düzenlenen Alevi-Bektaşi mitingi başlamadan hemen önce, Ankara Garı'nda bekleyen gruptan bir kişi, Büyük Birlik Partisi amblemli flamayı önce indirdi, sonra da ayağıyla ezdi.


Saat 13.00'te Sıhhiye Meydanı'nda başlayan ve Alevi-Bektaşi Federasyonu tarafından organize edilen mitinge şehir dışından gelenler, daha önce belirlenen Ankara Garı'nın önündeki toplanma noktasına gelmeye başladılar. Toplanan grupların içinden bir şahıs, Atatürk Spor Salonu'ndan yapılan Büyük Birlik Partisi Olağan Kurultayı'na ait ve üzerinde partinin amblemi olan flamaları indirmeye çalıştı. Şahıs, elektrik direğine bağlı flamayı indirmek için eline geçirdiği bir teli kullandı. Çevresinde toplananların desteğiyle flamayı indirmeyi başaramayan şahıs, sonra direğe tırmandı. Flamayı kopararak aşağıya inen şahıs, flamaları ayağıyla ezdi.
 Bu provokasyon girişimi sırasında, yakındaki Atatürk Spor Salonu'nda bulunan Büyük Birlik Partisi'nin taraftarlarının olay yerinde bulunmaması olası provokasyonu önledi.


Ankara'da, Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından ''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' sloganıyla düzenlenen miting, Sıhhiye Meydanı'nda yapıldı.


Mitinge katılmak için çeşitli illerden gelen Aleviler, Ankara Garı önünde toplandı. ''Zorunlu din dersi kaldırılsın'', ''Cemevleri ibadethanedir'', ''Madımak müze olacak'' yazılı dövizlerle buradan yürüyüşe geçen Aleviler, Adliye binası önünden geçerek Sıhhiye Meydanı'na ulaştı.


''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' yazılı dev pankartın arkasında yürüyen kortejdekiler, üst aramaları sonrasında miting alanına alındı. Daha sonra miting başladı.


Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, konuşmasında, ''Alevi toplumunun demokrasi ve laikliği desteklediğini'' söyledi.


''Bu nedenle bugün son derece haklı, meşru, insani taleplerimizi bir kez de bu meydandan haykırıyoruz'' diyen Balkız, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istediklerini bildirdi. İnanç olgusunun kişiye has, inananla inanılan arasında bir gönül işi, hoş bir muhabbet olduğu, bu duruma kimsenin müdahale etme, araya girme hakkının bulunmadığını vurgulayan Balkız, ''Laik devlet dine yatırım yapmaz, dini örgütleyemez, genel bütçeden pay ayıramaz. O nedenle Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasını istiyoruz'' dedi.


MİTİNGTEN NOTLAR


Miting boyunca zorunlu din dersi uygulamasını protesto eden sloganlar atıldı, pankartlar açıldı.


Sivas'taki Madımak Oteli'nde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken, katılımcılar da ''burada'' diye seslendi.


Mitinge, CHP, ÖDP'nin aralarında bulunduğu siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri destek verdi.


DTP milletvekilleri Sırrı Sakık, Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk ve Hasip Kaplan da mitinge katıldı. DTP milletvekillerinin, ''kalabalık olduğu'' gerekçesiyle platformdan indirilmek istenmesi üzerine Sakık, görevlilerle tartıştı.


Anonslarda, mitinge katılmayan diğer Alevi sivil toplum örgütleri protesto edildi.


Miting nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren 4 bin 500 polis, miting alanı ve yürüyüş güzergahında görev aldı. Yürüyüş ve miting sırasında bir polis helikopteri güzergah ve miting alanını havadan kontrol ederek, polislerin sevk ve idaresini sağladı.


Miting alanına giriş sırasında yapılan üst aramalarında ruhsatlı silah, çeşitli bıçak ve çakılara el konuldu.


Yürüyüş nedeniyle Talatpaşa Bulvarı ve Atatürk Bulvarı geçici olarak trafiğe kapatıldı. Sıhhiye Meydanı, bu meydana açılan Mithatpaşa ve Necatibey caddeleri ile çevre sokaklar da miting süresince ulaşıma kapalı kaldı.


Miting, sanatçıların konserlerinin ardından sona erdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler