18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul11 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya17 °C
 • Diyarbakır7 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri4 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'in damgasını vurduğu rehine operasyonları
Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan konsolos ve çalışanların MİT kanalı ile kurtarılmasının ardından geçmiş operasyonlar akla geldi.
MİT'in damgasını vurduğu rehine operasyonları
21 Eylül 2014 / 09:27 Güncelleme: 21 Eylül 2014 / 09:30

Türk pilotlara karşılık serbest kalmaları istenen 9 Lübnanlı rehine Suriye'de ateş hattında kaldı. Rehinelerin başına bir şey gelmesi pilotların güvenliğini de riske atacaktı. MİT'e bağlı özel bir ekip Lübnanlıları çatışmanın ortasından alıp getirdi

MİT'in, Türk pilotların kurtulması için Suriye'de filmleri aratmayacak gizli bir operasyona imza attığı ortaya çıktı.  Türk pilotların karşılığında serbest bırakılması istenen 9 Lübnanlının, El Kaide ile Suriyeli muhaliflerin çatışmasının ortasında kaldığı, bunun üzerine MİT'in organize ettiği özel operasyon ekibinin Suriye'ye girerek Lübnanlı rehineleri ateş hattından çıkardığı ve Türkiye'ye getirdiği anlaşıldı.

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların kurtulması için Türkiye sadece bu ülkede değil, Suriye'de de operasyon yaptı. Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre gizli operasyon şöyle gelişti: Türk pilotlar Akpınar ve Ağca'nın kurtarılması çalışmaları sürerken aynı zamanda muhaliflerin Kuzey Kasırgası Tugayı tarafından Mayıs 2012'de kaçırılan 9 Lübnanlı Şii'nin de serbest bırakılması gündeme geldi.
 
Çatışmalar kızışınca...

Türk pilotların serbest bırakılmasına ilişkin çabalar sürerken, muhalifler de ekim ayı başında Lübnanlı rehineleri Türkiye sınırına yakın Azaz bölgesine getirdi. Türkiye hem muhaliflerle hem de Lübnan, Katar ve İran ile diplomatik trafik yürüttü. Pilotların serbest bırakılmasına ilişkin görüşmelerde sona gelindi. Lübnanlı Şiiler Kurban Bayramı'nda Türkiye'ye getirilecek, Türk pilotlar da serbest bırakılacaktı. Ancak tam bu sırada, 15 Ekim'de olumsuz bir gelişme yaşandı. Lübnanlı 9 rehineyi kaçıran Kuzey Kasırgası Tugayı ile El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü arasında Azaz'da çıkan çatışmalar yoğunlaştı.

11.09.2012

Lübnan'daki Türk rehine kurtarıldı!
 
Lübnan'da Mikdad ailesi tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin'in, Lübnan ordusunun kurtarma operasyonu sırasında yaralandığı iddia edildi. Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan'ın ise serbest bırakıldığı ileri sürüldü.
 
Lübnan'da Mikdad ailesi tarafından rehin tutulan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin'in kurtarılması için Lübnan ordusu operasyon düzenledi. Operasyon sırasında Türk işadamı Tekin'in yaralandığı ileri sürüldü.Lübnan İçişleri Bakanı Merven Şerbil de, Mikdad ailesinin elindeki rehineleri kurtarmak için askeri operasyon düzenlendiğini, operasyonda 4 Suriyeli rehinenin kurtarıldığını açıkladı.
 
Lübnan İçişleri Bakanı Şerbil, Mikdad ailesinin elinde rehin tutulan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin hakkında henüz net bir açıklama yapmadı.
 
Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayın yapan Skynews Arabia televizyonunun haberine göre, Lübnan'da geçtiğimiz ay kaçırılan Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan'ın ise, serbest bırakıldığını ileri sürdü.
 
Lübnan merkezli LBCI televizyonuna açıklama yapan Lübnan'daki Türk Büyükelçiliği ise, Türk rehinenin serbest bırakıldığı konusunda bilgilerinin olmadığını açıkladı. Türk Büyükelçiliği, Türk rehine Aydın Tufan Tekin'in hala Mikdad ailesinin elinde olduğunu ve sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

19 Ekim 2013
 
THY pilotları Akpınar ve Ağca için müthiş operasyon

 
Lübnan'da 9 Ağustos günü kaçırılan Murat Akpınar ve Murat Ağca, dün İstanbul'da aileleriyle kucaklaştı. Pilotları Başbakan Erdoğan karşıladı.

Lübnan'da kaçırılan ve 71 gündür tutsak olan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca yoğun diplomasi trafiği sonrasında serbest kaldı. Gece saatlerinde özel bir uçakla Türkiye'ye getirilen pilotları İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve aileleri karşıladı.

THY'nin 9 Ağustos'taki 828 sayılı İstanbul-Beyrut seferini tamamlayan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca otellerine giderken Cocodi Köprüsünde servis araçlarından indirilerek kaçırılmışlardı. Olayı ismi ilk defa duyulan İmam Rıza'nın ziyaretçileri grubu üstlenmişti.

Grup Türk pilotların serbest bırakılması için Suriye'de kaçırılan 9 Lübnanlının serbest bırakılmasını talep etmişti. Türkiye bu kaçırılma olayının ardından hem THY pilotlarının kurtarılması hem de Suriye'deki Lübnanlıların serbest kalması için yoğun girişimlerde bulundu. İki buçuk aylık süreci bizzat MİT Müsteşarı Hakan Fidan yönetti. Fidan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gelişmeleri an be an bildirdi.

Devletin Zirvesi Ağustos'tan bu yana gelişmeleri yakından takip etti.Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Lübnan'daki Türk pilotların yeri birçok defa belirlendi. Ancak askeri operasyon düzenlenmesinin riskli olacağı düşüncesiyle diplomatik girişimlere ağırlık verildi. Sürece İran, Katar ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da dahil oldu. Katar Dışişleri Bakanı Halit bin Muhammed Al Attiyah özellikle çaba gösteren isim oldu.
 
Yoğun diplomasi trafiği sonrasında Suriye'de kaçırılan 9 Lübnanlı hacı Suriyeli muhaliflerden teslim alınarak İstanbul'a getirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler