YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'in açıklamalarına Günay'dan yorum
MİT'in açıklamalarına Günay'dan yorum
05 Ocak 2012 15:02
MİT'in bugün Uludere ile ilgili yaptığı açıklamaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan yorum geldi. Günay açıklamayı farklı bir açıdan değerlendirdi...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bugün MİT'in yaptığı toplantıya işaret ederek, "Hala güvenlikle ilgili açıklamalar, güvenlikle ilgili konular kültürle, sanatla ilgili konuların önüne geçiyorsa, demokrasi, insan hakları ve uygarlık konusunda gideceğimiz yol var demektir. Ama bu hızımızla, bu gayretimizle ve bu tahammülümüzle, bu sabırla devam edersek, cumhuriyetimizin 100. yılına geldiğimizde sanıyorum ki güvenlik konuları inşallah çok ikinci planda, vaka-i adliyeden iç sayfalarda küçük haberler olacak" dedi.

Günay, Ankara Devlet Resim-Heykel Müzesi'nde düzenlenen 'Türkiye'nin Düşünsel-Sanatsal Birikimlerinden İzler' isimli bakanlığın 2011 yılı yayınlarının tanıtıldığı etkinlik öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Etkinliğin düzenlendiği Resim-Heykel Müzesi'nin yıllarca ihmal edildiğini ve müze binasını yenilediklerini anlatan Günay, 400'den az eserin sergilendiği müzede bugün 800'ün üzerinde eserin sergilendiğini söyledi. Geçen yıl TÜİK'ten 35 tablonun alındığını, şimdi de Denizcilik İşletmelerinden 80'i tablo 85 eseri aldıklarını belirterek, Sümer Holding'den de 30'da fazla eseri geleceğini belirtti. Günay, böylece kamu kurumlarındaki eserlerin toplanarak güvenli bir mekanda korunma ve sergilenme imkanı oluşturduklarını kaydetti.

AKM'YE UYGARLIKLAR MÜZESİ

Ankara'nın da İstanbul'un da müze, sergi salonu , konser salonu ve sanat merkezleri olarak, var olandan daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirten Günay, bu alanda geçmişteki ihmalleri gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili 'abartılı bir görmezden gelme çabası' bulunduğunu belirten Günay, "Başkalarının eksiğini görmezden gelenler, bizim yaptıklarımızı görmezden gelme konusunda bir kampanya götürüyorlar. Son zamanlarda dikkate değer bir kampanya" dedi.

Cer Modern'in ardından, şimdi Ankara'ya yeni bir müze kurma çalışmaları olduğunu da yineleyen Bakan Günay, şunları kaydetti:

"Bir protokol hazırlığı yaptık. Yakında Büyükşehir Belediye Başkanımızla imzalaşacağız ve Ankara'ya bir müze yapma konusunda ortak bir gayreti şekillendiriyoruz. Büyük bir Uygarlıklar Müzesi Bence bu Ankara için bir devrimdir. AKM alanında Bununla ilgili Milli Komite toplantısı ve kararını bekliyoruz ikimiz de. Ama önemli olan kendi aramızda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda mutabakata varmasıydı. Bu mutabakatı aramızda sağladık. BU gerçekten beni heyecanlandırıyor. Çünkü Türkiye gibi arkeoloji açısından dünya çapında önemli olan bir ülkede, bu ülkenin Başkentinde, Berlin Müzesi ile, British Museum ile yarışacak bir müze kurmanın hem bizim hakkımız hem de dünyaya karşı görevimiz olduğuna inanıyorum. Şimdi bu konuda çok önemli bir adım atıyoruz. Protokolü hazırladık, bir törenle imzalayacağız. Projeyi biz yapacağız, uygulamayı büyükşehir yapacak. Bunu üç beş yıl içinde gerçekleştirdiğimizde Ankara içinde Türkiye için de çok önemli bir eser olacak."

Ankara'da bu yıl Roma Tiyatrosu kazı ve restorasyonunun hızlanacağını belirten Günay, Çayyolu'nda da bir höyük kazısı yapıldığını hatırlattı. Günay, "Ankara, Cumhuriyetin Başkenti bütün tarihiyle birlikte, Cumhuriyetin 90. ve 100. yılında kültür turizmi ilgisinin merkezi haline gelecek" dedi.

MİT'İN AÇIKLAMALARI
Bakan Günay, dört yıl dört ay önce göreve başladığında 'gün gelecek Türkiye'de tarihe, kültür-sanata daha çok ilgi gösterilecek ve basında daha çok yer ayrılacak' dediğini, şimdi de yeterli olmasa da televizyon ve gazetelerde bu konulara daha çok yer verilmeye başlandığını anlattı.
Günay, bugün MİT'in medya yöneticileriyle yaptığı toplantıya da değinerek, şunları kaydetti:
"Basın mensubu arkadaşlar özellikle muhabir düzeyinde bizim çalışmalarımıza çok ilgi gösteriyorlar. Temsilci ve köşe yazarları daha çok siyasi meselelerle uğraşıyorlar. Onlar bugün muhtemelen MİT'i haklı olarak dikkatle izleyecekler. MİT'in toplantılarından, Genelkurmay'ın açıklamalarından daha çok kitapla ilgili çalışmalar, müzeyle, kültürle ilgili çalışmalar ve açıklamalar ilgi gördüğü zaman Türkiye'nin çok farklı bir yere geldiğini, o zaman anlayacağız diye düşünüyorum. Hala güvenlikle ilgili açıklamalar, hala güvenlikle ilgili konular kültürle, sanatla ilgili konuların önüne geçiyorsa, demokrasi, insan hakları ve uygarlık konusunda gideceğimiz yol var demektir. Ama bu hızımızla, bu gayretimizle ve bu tahammülümüzle, bu sabırla devam edersek, cumhuriyetimizin 100. yılına geldiğimizde sanıyorum ki güvenlik konuları inşallah çok ikinci planda, vaka-i adliyeden iç sayfalarda küçük haberler olacak. Ve kültür, sanat, tarih, yayın, kitap konuları sanıyorum ki o zaman ön sayfalarda daha fazla yer alır. Biz de o zaman çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde bir toplum inşallah olmuş sayılacağız. Umudumuz bu, umudu olanın herşeyi vardır. Çünkü umut tükenmez"

CUMHURBAŞKANI'NIN GÖREV SÜRESİ
Cumhurbaşkanı'nın görev süresi ile ilgili düzenlemeye yönelik bir soru üzerine Bakan Günay, bugün Mecliste nöbetçi olduğunu belirterek, kendisinin cevaplaması gereken bir soru gelirse yanıtlayacağını söyledi. Günay, "anayasa'da bu düzenleme var. Ona uygun da herhalde meclis yeni bir düzenleme yapacak. Çok tartışmayı gerekli saymıyorum" dedi.
Günay burada, Mehmet Akif Ersoy ve Evliya Çelebi anısına hazırlanan yayınları da tanıttı.
Emek Sineması'nın durumu ile ilgili bir soru üzerine ise Günay, bunun kendi sorumluluk alanında olmadığını söyledi. Ancak İstanbul AKM ve Ayazağa'nın kendi sorumluluğunda olduğunu belirten Günay, önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili müjdeli açıklamalar yapacağını bildirdi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler