YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT'e sızmayı yalan makinesi engelledi
2014’te Meclis’ten geçen yasayla kullanmaya başladığı yalan makinesi ilk sonuçlarını verdi
MİT'e sızmayı yalan makinesi engelledi
25 Mart 2015 / 11:34 Güncelleme: 25 Mart 2015 / 15:39

Teşkilatın son dönemde özellikle; “siber güvenlik”, “kripto analiz”, “haberleşme”, “görüntü ve ses analizi” alanlarında başlattığı atağın sonucu olarak alacağı istihbarat uzmanı adaylar, yalan makinesi testine sokuldu.

Teşkilata çeşitli amaçlarla ‘sızmaya’ çalıştığı belirtilen 476 kişi, yalan makinesine takılarak elendi. KPSS soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “1435 şüphelinin bir yapıyla bağlantısı var. Belli bir grup, devlete sızma girişiminde bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Devletin kritik birimlerine sızmaya çalışanlara karşı MİT, yaklaşık 1 yıldır, “yalan makinesi testini” etkili şekilde kullanıyor. 17 Nisan 2014’te Meclis’te kabul edilen yasayla kullanılmaya başlanan yalan makinesiyle 2 binin üzerinde istihbarat uzmanı aday, güvenlik testinden geçirildi. Adayların 476’sı testi geçemedi ve elendi.

Proje çocuklar deniliyor

Siber güvenlik ve elektronik istihbarat alanında atağa kalkan teşkilata bu dönemde yoğun başvuru oldu. İddialara göre “Proje Çocuk” olarak adlandırılan, geçmişinde hiçbir olumsuz sicil veya iz taşımayan, çok iyi okullarda okumuş kişiler bu dönemde MİT’e yönlendirildi. Bu kişiler, yalan makinesi testine takıldı. Adaylara, paralel yapı ve bu yapının hedeflerine ilişkin sorular yöneltildi. Özel teknikle yöneltilen çapraz sorularda, belli amaçlarla teşkilata girmeye çalışan adaylar, testi geçemedi.

Önlerine form konuldu

MİT’in internet sitesine CV gönderen adaylar, görüşmeye çağrıldı ve görüşme öncesi önlerine, “Yalan makinesi testine girmeyi kabul ediyorum” yazan bir form konuldu. Bu formu imzalayıp teste girmeyi kabul edenler ve başarılı olanlar ikinci aşamaya alındı. Yalan makinesi testine girmeyi kabul etmeyenler ise sınava alınmadı. MİT son dönemde istihbarat uzmanlarının yanı sıra şu alanlarda uzman arıyor: “Sinyal Analiz ve Uygulamaları Uzmanı, Kripto ve Kripto Analiz Uzmanı, Siber Faaliyetler Uzmanı, Uydu Haberleşme Uzmanı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı, Görüntü Analiz Uzmanı, Görüntü-Ses İşleme Uzmanı, Haberleşme Sistemleri Uzmanı, Yazılım Uzmanı, Haberleşme Yazılımları Geliştirme Uzmanı, Donanım Geliştirme Uzmanı, Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanı, Ağ Yönetim Uzmanı, Sistem Yönetim Uzmanı, Veri Tabanı Yönetim Uzmanı, Bilişim Güvenliği ve İnternet Teknolojileri Uzmanı, Sistem Analizi Uzmanı, Mekanik Sistem Tasarım Uzmanı, Sistem Destek ve Eğitim Uzmanı, Veri İşleme Uzmanı.”

Nasıl kullanılır?

CLEVE Backster tarafından icat edilen yalan makinesi “Polygraph” özenle seçilmiş sorulara insan beyninin ve vücudunun verdiği tepkileri ölçüyor. Sorgulanacak kişiye 4-6 adet sensör bağlanıyor. Sensörlerden gelen sinyallerle kişinin, nefes alış hızı, nabzı, kan basıncı (tansiyonu) ve terleme miktarı grafiksel olarak kayda alınıyor. Testin başında sorulan 3-4 basit soru ile kişinin verdiği tepkiler ölçüldükten sonra gerçek sorular sıralanıyor ve sinyaller kaydediliyor. Bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit ediyor. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme yalan söylemenin ilk belirtileri olarak kabul ediliyor.

Emniyet'te sınırlı sayıda

Emniyetin elinde sınırlı sayıda bulunan ancak güvenilirliğine ilişkin itirazlar nedeniyle pek kullanılmayan yalan makinesi az da olsa mahkemeler tarafından talep edilebiliyor. Makine, yeni yasayla birlikte resmen MİT’in kullanım alanına girdi. En fazla ABD’de, özellikle de FBI ve CIA’nın aday memurlarda kullandığı yalan makinesinin doğru sonuç oranı yüzde 50 kabul ediliyor.

 

HABERTÜRK

12:14
 // bulut
Kardeşlerim;yaşadığımız bu günlerin kıymetini bilelim.eski Türkiye geride kaldı artık çok şükür(28şubatçı zihniyetleri taşıyanlar günümüzde yaşasalarda!)bu ülkede milletimiz çok acılar çekti(28 şubat,terör,çatışma,başörtüsüyle savaşanlar,paralel,devalüasyonlar,algı yönetimleri,üst akılların müdahaleleri,çeşitli medya organları,lobiler,baronlar,faiz politikaları,devleti içten kemiren oluşumlar,sokak olayları vb.değerli kardeşlerim,lütfen uyanın,kanal a,ülke TV,a haber,tgrt,kanal 7,atv,beyaz tv,TRT,360 tv, kanal 24, bu ve benzeri kanalları izleyin,değerli kardeşlerim,onyıllardır bizi tüketen IMF yi borcu kapatıp kapı dışarı eden,dünya beşten büyüktür diyen,havaalanları,hızlı trenler,büyük yatırımlar yapan,baronlara lobilere karşı çıkıp kafa tutan,mazlum Filistine kucak açan,baskılara,algılara,medya patronlarına,zulme boyun eğmeyen,anlata anlata bitiremeyeceğim kadar,benim için çok değerli olan,değerli büyüğüm sayın RECEP TAYYİP ERDOĞANIN kıymetini bilelim kardeşlerim.haziran ayında seçimlerde sandığa giderken bu yazım gelsin aklınıza,elinizi vicdanınıza koyup sorun kendinize şu soruyu;yeni türkiyemi,eski türkiyemi,IMF ye borçlu günlermi,bu günümüzmü,başörtüsü zulümlerimi,bu günümüzmü.son sözüm şu kardeşlerim,günümüzün en etkili silahı olan " algı yönetimlerine" sakın kanmayın.vicdanınızın sesi sizi doğru yola götürecektir...
25 Mart 2015 12:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler