YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT, uzman yardımcısı alacak
Milli İstihbarat Teşkilatı, sınavla erkek uzman yardımcısı alacak. Adayların KPSS P1, P2, P3 puan türlerinden en az 70 puan almış olmaları gerekiyor.
MİT, uzman yardımcısı alacak
07 Ekim 2010 / 12:26 Güncelleme: 07 Ekim 2010 / 12:36

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kuruma alınacak erkek uzman yardımcısı sınavı için sıra dışı bir ilan verdi.

MİT'ininternetsitesinde yer alan "sıra dışı bir kariyer" başlığını taşıyan ilanda, analitik yönü kuvvetli, iletişim yeteneği güçlü, kişisel gelişime açık, pratik zekâsına güvenen, yönetme ve yönlendirme becerilerine sahipTürkiyeve dünyanın çeşitli yerlerinde görevlendirmek üzere istihbarat uzman yardımcısı adayları alınacağı belirtildi.

Alınacak adaylar hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, işletme, iktisat, endüstri ilişkileri, ekonometri, psikoloji, sosyoloji, felsefe, antropoloji, tarih, halkla ilişkiler ve gazetecilik lisans mezunu olmaları ve KPSS'nin P1, P2, P3 puan türlerinden en az 70 puan, KPDS/ÜDS sınavlarının her hangi birisinden en az 70 puan almış olmaları gerekiyor. Başvuru yapacak adaylar arasında lisans mezunları 30, yüksek lisans mezunları 32, doktora mezunlarının 34 yaşını aşmamış olmaları da aranan şartlar arasında.

"ÖNCE TEMEL EĞİTİMDEN GEÇEÇEKLER"

Sınavlar sonucunda başarılı olan adaylar ilk istihbaratçılara özgü yöntem ve prensipleri öğrendikten sonra, haber toplama ve haber değerlendirme ile silah kullanma, hedefi izleme,terör eylemlerine karşı bireysel önlem geliştirme/korunma ve kendilerine yönelik izleme ve kontrol girişimlerine karşı davranış yöntemlerini öğrenecek. Kazanan adaylara bilgisayarve benzeri teknik cihazların istihbarat çalışmalarındaki kullanımına ilişkin uygulamalı dersler de verilecek.

MİT ÇALIŞANLARININ BÜYÜK BİR KISMI ÜNİVERSİTE MEZUNU

MİT çalışanlarının yüzde 75'İ üniversite, yüzde 22.5'i lise, yüzde 1.7'si ise ilköğretim mezunlarından oluşuyor. Kurum çalışanlarının yüzde 75'inin yaşı 26-45 arasında. Çalışanlarının yüzde 80.8'i erkek.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler