YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT saldırı bilgisini Emniyet'e iletmiş ama...
Reyhanlı saldırısıyla ilgili hazırlanan raporda çarpıcı bilgiler yer aldı. Rapora göre saldırıyı 3 ay önce haber alan MİT, durumu Emniyet yetkililerini bildirmiş ama Emniyet yeterli önlemleri almamış!
MİT saldırı bilgisini Emniyet'e iletmiş ama...
01 Aralık 2014 / 08:30 Güncelleme: 01 Aralık 2014 / 08:47

53 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısı ile ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırladığı rapora ulaşıldı. 

Rapora göre, eldeki istihbaratlara rağmen dönemin Emniyet yetkilileri arasındaki koordinasyon eksikliği ve MİT-Emniyet uyumsuzluğu nedeniyle saldırı engellenemedi.

İşte şok detaylar:

İstihbarat çok önce alındı

MİT, istihbaratı saldırıdan yaklaşık 3 ay önce aldı. Emniyet ve MİT iki koldan takibe başladı. Teröristler saldırıdan vazgeçti. 4 teröristin sınır dışına çıktığı tespit edildi.

Kısa süre sonra yeni bir istihbarat daha alındı. MİT, teröristlerin yeniden Türkiye'ye girdiğini tespit etti. Yeniden istihbarat iletildi. Teröristler durumu fark etti ve ortadan kayboldu. 

Minibüsler tespit edilmişti

MİT, teröristleri saldırıdan bir gün önce, 10 Mayıs akşamı tespit etti. Ancak Hatay Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü koordinasyon eksikliği nedeniyle istihbaratı yeterince değerlendirmedi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, raporu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sundu. Raporda Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde o dönem çalışan bazı istihbarat personeli hakkında soruşturma talep edildi. Soruşturma açmayan yetkili savcı ile ilgili de HSYK'ya suç duyurusunda bulunulması talep edildi.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler