YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT rapor sundu iddiaları asılsız
MİT rapor sundu iddiaları asılsız
11 Mart 2015 09:03
İşadamı Rıza Sarraf’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasının ikinci duruşması dün görüldü. Duruşmada tarafları avukatları temsil etti. Duruşmada Hakim Bülen Acunsöz, mahkemeye gelen MİT yazısını okudu.

İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gelen 16 Ocak 2015 tarihli ve MİT Hukuk Müşaviri Ümit Ulvi Canik imzasıyla gönderilen yazıda, “Kayıtlarımızda yapılan araştırma neticesinde, 18 Nisan 2013 tarihli Rıza Sarraf’ın suç işlediğine dair tespitleri içeren teşkilatımız tarafından hazırlanarak Başbakanlık makamına sunulan bir rapor bulunmamaktadır” denildi. Taraflara cevap dilekçelerini hazırlamaları için süre veren mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Daha önce paralel medyanın ilk olarak dile getirdiği haberlerde MİT’in 18 Nisan 2013’te Rıza Sarraf ile ilgili bir rapor hazırladığı iddia edilmişti. Raporun sonuç bölümünde “Bakanların Zarrab ile ilişkisi ortaya çıkarsa, bu durumun hükümet aleyhine kullanılabileceği” vurgusunun yer aldığı iddia edilmişti. Raporun özet bölümünde, “Hassas kaynaktan derlenen istihbari bilgilerde Kapalı Çarşı’da altın döviz ticareti yapan İran asıllı TC vatandaşı Rıza Zarraf , Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ile yakın ilişki de olup kardeşi Mohammed Zarraf’ın TC vatandaşlığına kabulü için bazı girişimlerde bulunmuştur” denildiği öne sürülmüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler