YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT isterse yok ama yabancı istihbarata var!
MİT'in talep ettiği belgeleri 'sır' diye gizleyen kamu kurumları, yabancı servisler isteyince bütün bilgileri paylaşmış!
MİT isterse yok ama yabancı istihbarata var!
28 Şubat 2014 / 08:34 Güncelleme: 28 Şubat 2014 / 08:42

MİT yasa teklifinin acil olarak Meclis gündemine getirilme gerekçeleri gün yüzüne çıkmaya başladı.

Son dönemde, devlet içindeki paralel yapılanmanın da etkisiyle birçok kurum ve kuruluş, bankalar, havayolu şirketleri MİT'in istediği bilgileri vermemeye başladı. Bu sebeple teşkilat, önleme istihbaratı başta olmak üzere bilgi toplama faaliyetlerinde sıkıntı yaşadı. En önemli problem ise Adana'daki TIR operasyonu sırasında ortaya çıktı. 

Edinilen bilgilere göre, TIR operasyonuna sebep olan ihbar ankesörlü bir telefonla yapılmıştı. MİT bunu tespit eder etmez iz sürmeye başladı. Telefon kartının nakit para ile değil, kredi kartı ile alındığı tespit edildi. Bunun üzerine ilgili bankadan kredi kartı bilgileri istendi. Ancak banka 'bankacılık sırrı' deyip bu bilgileri vermedi.

Kanuni düzenleme yapan AK Parti'ye durumu anlatan MİT yetkilileri “Bize verilmeyen bilgilere yabancı istihbarat rahatlıkla ulaşabiliyor. Türkiye'deki havayolu şirketleri bize bilgi vermiyor ama yabancı istihbaratlar her türlüsüne ulaşabiliyor. Büyük istihbarat örgütleri dünyadaki hesap hareketlerini ve kredi kartı bilgilerine rahatlıkla ulaşabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hafta sonu yasalaştırılması planlanan teklif ile kurumlar MİT'e bilgi ve belge vermekten kaçınamayacak.

Asker izni kalkıyor

2012 yılında MİT'e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı'nın yürüteceği faaliyetler konusundaki yasal sıkıntı da teklifle son buluyor.

GES devredilmesine rağmen yasal alt yapı olmadığı için en küçük malzeme alımında bile Genelkurmay'dan izin almak zorunluluğu bulunuyordu. Yeni düzenleme ile MİT bu konuda tek yetkili olacak.

GES, yabancı askeri kuvvetlerin haberleşmeleri başta olmak üzere, uluslararası alanda teknik istihbarat faaliyetleri yürütüyor.

Düzenleme ile MİT'in TİB üzerinden değil, bizzat kendi dinleme merkezi aracılığı ile teknik istihbarat faaliyetinde bulunmasının önü açılıyor. Bu merkezde, ABD istihbaratının en tepe noktası olan NSA'ya benzer bir yapı kurulacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

MİT gözümüz kulağımız
 // mtn dgrmnci
istikbarat bir ülkenin gözü kulağıdır ama ne yazıkki millet kendi istihbaratı MİT in gözü kör kulağı sağır olduğunu daha yeni öğrendi buda ne yazıki cemaatin sayesinde oldu inşallah bundan sonra daha etkili güçlü istihbaratımız olacak tüm yetkilerle donatılacak cemaat gibi örgütler devletin içine sızmadan betraf edilecek gerekirse tek tek yok edilecekler bundan sonra düşmanlar bizden korksunlar ayaklarını denk atsınlar...
28 Şubat 2014 Cuma 15:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler