YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT devrede! Derin temizlik başlıyor
Paralel Yapı resmen terör örgütü niteliği kazanınca mücadelede yeni döneme girildi. İlk hedef, devlet içindeki "kripto paralelciler". Artık kamudaki kritik atamalar MİT süzgeçinden geçiyor. Yeni yargı paketi yasalaşınca yargıda da temizlik yapılacak.
MİT devrede! Derin temizlik başlıyor
17 Haziran 2016 / 11:13 Güncelleme: 17 Haziran 2016 / 11:26

Milli Güvenlik Kurulu'nun, Paralel Yapı'yı terör örgütü ilan etmesinin ve Bakanlar Kurulu'nun MGK'nın tavsiyesine uygun olarak hazırlanan kararı imzalamasının ardından Paralel Yapı ile mücadele konusuna daha da hız verildi.

Özellikle, "kripto paralel" olarak isimlendirilen, bugüne kadar hiçbir şekilde bağlantılarını ortaya koymamış, kritik noktalardaki isimlerin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet ve yargı başta olmak üzere devlet içindeki yapılanması, bağlantıları, kurumlara yerleştirdiği isimler büyük oranda belirlendi.

Kritik noktalarda olan isimler pasifize edilirken, kamunun tamamen dışına atılmalarına dönük adımlar da önümüzdeki dönemde atılacak.

BAŞKA OKULLARA GİTTİLER

Paralel Yapı'nın devlet içine yerleştirdiği ancak örgüt ile bağlantısını hiçbir şekilde ortaya koymamış isimler "kripto paralel" olarak isimlendiriliyor.

Bağlantılarının ortaya çıkmaması için bu kişilerin, Paralel örgütün okulları ya da dershaneleri yerine başka yerlerde eğitim gördükleri, "Abi"ler dahil örgütten hiç kimse ile görüşmedikleri, örgüt faaliyetlerine katılmadıkları belirtiliyor.

Devletin kritik noktalarında da bulunduğu düşünülen bu kişilerin, terör örgütlerinin uyuyan hücreleri gibi bir anda ortaya çıkıp çok kritik hamleler yapma ihtimali değerlendiriliyor.

Devletin gizli bilgilerini sızdırabilecekleri gibi hükümeti ve ülkeyi yurt içi ve dışında sıkıntıya sokabilecek adımlar atabilecekleri üzerinde duruluyor. Kripto paralellerin ortaya çıkartılması için istihbarat birimleri dahil devletin ilgili tüm organları harekete geçti.

Bu konuda geriş çaplı bir araştırma başlatıldı. Şüphelenilen isimler tek tek inceleniyor. Bakanlar Kurulu da kripto Paralel konusuna ağırlık verilmesini benimsedi.

ATAMALARA MİT MERCEĞİ

Devlete yeniden sızmalarının önüne geçilmesi için öncelikle kritik yerlere yapılacak atamalar veya görevlendirmeler MİT süzgecinden geçiriliyor.

Hükümet kaynakları, “Bugüne kadar kendini belli edenler zaten aşama aşama temizlendi. Asıl mücadele şimdi başlıyor. Çünkü dışarıdan bakınca, Paralel olduğu anlaşılmayan, kamufle olmuş kripto Paralelciler var. Bunlarla ilgili MİT ciddi şekilde araştırma yapıyor. Farklı yöntemlerle bunlar tespit ediliyor” görüşünü dile getirdi.

Bu arada TBMM Adalet Komisyonunda dün görüşülen yeni yargı paketi ile yargı içindeki paralel terör örgütü elamanlarının temizlenmesi hedefleniyor. Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görev sürelerini 12 yılla sınırlayan ve mevcut üyelerin üyeliklerinin son bulmasını öngören yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte temizlik için düğmeye basılacak. Yargıtay’da 140, Danıştay’da ise 80 üyenin Paralel’e yakın olduğu biliniyor.

YARGININ ZİRVESİ DE TEMİZLENECEK

TBMM tatile girmeden önce çıkartılacak yargı paketi kapsamında Yargıtay ve Danıştay'daki Paralel yapılanmanın da çökertileceği belirtildi.

Kulislerde halen Yargıtay üyelerinden 140, Danıştay üyelerinden de 80 civarında Paralel Yapı'ya yakın isim olduğu ifade ediliyor. Bu isimler çok kritik davaları örgüt çıkarına etkileyebiliyor. Yasanın çıkması ile birlikte yargının tepe noktası da paralelden temizlenmiş olacak.

BOZDAĞ: PENSİLVANYA İLE BAĞLANTILARI VAR

Bu arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yargının içinde çok net bir şekilde Pensilvanya ile irtibatlı olan bazı kişiler var ve oranın irtibatına göre hareket etmeyi kendilerini cennete gönderecek büyük bir ibadet gibi görüyorlar. Anayasa’ya ve yasaya aykırı hareket etmek onun için önemli değil” dedi.

SABAH - TÜRKİYE

Kamudaki uzmanlık,müfettişlik,denetmen vs. kadrolarına dikkat
 // mehmet
KPSS-A sınavından alınan puan+yazılı sınavla sıralamaya girilen ama asıl mülakatla kadroya seçilen bir sistemdir. malumunuz fetö devletin sinirlerine kadar sızmış durumda. kpss sınavının sorularını çalabilen bir şebeke kurum mülakatında deyim yerindeyse tulum çıkartır. şu anda bu kriptolar devletin hala en kritik yerlerindeler. ben hepsinin deşifre edilebileceğine inanmıyorum. sonuçta tilki ordusuyla mücadele edilecek....
17 Haziran 2016 14:55
YARABBI, YARDIMINI VE DESTEGINI KESME
 // OSMANLI
ALLAHIM, ISMI AZAM HÜRMETINE, RIDVANI EKBER HÜRMETINE, PEYGAMBER EFENDIMIZ MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V) EFENDIMIZIN YÜZÜ SUYU HÜRMETINE, BENDEN ISTEYINKI SIZE VEREYIM DIYORSUN, BUNUN HÜRMETINE, RAMAZANI SERIF HÜRMETINE, GÖREVLI OLAN BÜTÜN KARDESLERIMIZIN VE HÜKÜMETIMIZIN ISLERINI RAS GETIR, BASARILI OLMALARINI NASIP ET, ONLARA DESTEK VER VE SAHIB CIK. ÖNLERINDEKI BÜTÜN ENGELLERI KALDIR, ONLARA YARDIM ET YARABBI. ONLARI KORU YARABBI. NE OLUR ALLAHIM....
17 Haziran 2016 Cuma 14:26
Allah rızası için elinizi çabuk tutun.
 // aslan
Allah rızası Allah rızası için elinizi çabuk tutun, şunlar devlette olduğu müddetçe bu ülkeye halâ rahat huzur yok......
17 Haziran 2016 Cuma 11:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler