YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"MİT de Almanları dinlemeli"
"MİT de Almanları dinlemeli"
30 Ağustos 2014 19:10
Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği iddialarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Mİ'in de Almanları dinlemesi gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği iddialarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “Alman istihbaratı Türk istihbaratını dinliyorsa, Türk istihbaratının da işi onu dinletmemektir. Karşılığında da onları dinlemektir” dedi.
    
30 Ağustos Zafer Bayramı törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha sonra valiliği ziyarette gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Enflasyon ve cari açığın son derece önemli olduğuna dikkati çeken Zeybekci, "Enflasyonla mücadeleden asla taviz vermeden; ama mücadeleyi ekonomiyi yavaşlatarak, durgunlaştırarak, talebi baskılayarak, iç piyasayı baskılayarak değil, arzı arttırmakla, daha çok üreterek, daha çok yatırım yaparak, daha çok büyümeyle, istihdamla ve ihracatla mücadeleyi önemsiyoruz. Enflasyonla mücadele Türk ekonomisi için önemlidir ama birinci sırada değildir. Birinci sırada devamlı büyüme yani sürdürülebilir devamlı büyüme, ihracata dayalı büyüme ve istihdam var. Bunlar son derece önemlidir. Önümüzdeki dönemde inşallah ekonomi politikaları ve kadrolarında bu devamlılıkla, başta Cumhurbaşkanı ve yeni hükumetin yeni heyecanıyla biraz daha farklı olacak, farklılaşacaktır” dedi.

Yeni dönemde, ağırlıklı olarak ihracata dayalı, talebi artırarak değil arzı artırarak büyüyerek daha çok istihdam ve yatırımlarla enflasyonla mücadele edileceğini kaydeden Bakan Zeybekci, şu anda ihracatın içindeki yüksek teknoloji payının yüzde 4 seviyesinde olduğunu, bu oranı en kısa sürede yüzde 15'lere çıkaracak yeni bir model oluşturduklarını söyledi.

‘MİT de Almanları dinlemeli’

Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği yönündeki iddialara da değinen Zeybekci, "Eğer Alman istihbaratı Türk istihbaratını dinliyorsa, Türk istihbaratının da işi onu dinletmemektir. Karşılığında da onları dinlemektir. Her ne kadar müttefik, dost olsak da bu konudaki anlayışım budur. Ama eğer Türk hükümetini, başbakanını, dinlemek gibi bir talimatla bu işler yapıldıysa bu dostluğa ve müttefikliğe asla yakışır şey değildir. Benim anlayışım bu şekilde, yani dinletmeyeceksin" diye konuştu.

 

AA

geeksiz
 // ahmet cömert
ne gereksiz bir açıklama. mit de "biz de alamanları dinliyoruz." mu diyecekti. hayret ya hu?...
30 Ağustos 2014 Cumartesi 22:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler