YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Misyonerlik amacımız yoktur'
'Misyonerlik amacımız yoktur'
13 Haziran 2012 17:01
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak birçok ülkede bulunduklarını belirterek, ''Misyonerlik gibi bir amacımız asla yoktur.' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak birçok ülkede bulunduklarını belirterek, ''Misyonerlik gibi bir amacımız asla yoktur. Yani biz başka bir dine mensup olan bir insana kendi dinimizi anlatmak üzere gitmiyoruz'' dedi.

Mehmet Görmez, Bulgaristan Dinler Müdürü Emil Sotirov Velinov ve Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş'i makamında kabul etti.

Bulgaristan ile Türkiye arasında dostluk, akrabalık ve ortak tarih bulunduğunu ifade eden Görmez, Velinov'un özellikle müftülük konusunda büyük çaba sarf ettiğini belirtti.

Görmez,''Sayın Velinov'a bu çabalarından dolayı özellikle teşekkür ederim. Bulgaristan'daki Müslümanların demokratik bir ortamda, kendi müftülerini özgürce seçebilmelerinin önündeki engelin kalkmış olması oldukça sevindirici. İnşallah bundan sonra böyle hiçbir sorun yaşanmaz''dedi.

Başkanlık olarak Bulgaristan'daki Müslümanlarla yakın ve sıcak ilişkileri bulunduğunu bildiren Görmez, özellikle din eğitimi alanında başka ülkelere örnek teşkil edebilecek müesseselerinin bulunduğunu söyledi.

Görmez, ''Bulgaristan Diyanet İşleri Başkanlığı ile kurduğumuz eğitim müesseseleri var. Bu konularda da Bulgaristan hükümetinin gösterdiği ilgiye müteşekkiriz. Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsü'nü birlikte daha da geliştirmeliyiz. Bilhassa bu dönemde akredite sorununu çözersek büyük bir adım atmış oluruz'' diye konuştu.


-''Din adamları çok eğitimli olmalılar''-


Hacı Mustafa Aliş'i Bulgaristan ve Bulgaristan Müslümanları için bir şans olarak gördüğünü, barışçı kimliğiyle çok hizmetleri olduğunu ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

''Ancak birlikte daha yapacağımız çok şey var. Bir defa din adamları çok eğitimli olmalılar. Yani Bulgaristan'da görev yapan her din adamı çok bilgili olmalı. Bilgi ve kültür ne kadar çok olursa barışa da o kadar hizmet eder.''

Diyanet olarak birçok ülkede lise ve fakülte seviyesinde eğitim müesseseleri olduğunu söyleyen Görmez, Oradaki insanların da Türkiye'ye gelerek hizmet içi eğitim aldığını bildirdi.

Yurt dışına yönelik hizmetlerinde 3 temel prensipleri olduğunu belirten Görmez, şöyle devam etti:

''Bir tanesi, talep olmadan, yani devletler ve hükümetler nezdinde bir talep olmadan biz herhangi bir hizmet götürmüyoruz. İkincisi ilişkilerin şeffaf olmasına çok dikkat ediyoruz. Üçüncüsü de misyonerlik gibi bir amacımız asla yoktur. Yani biz başka bir dine mensup olan bir insana kendi dinimizi anlatmak üzere gitmiyoruz. Sadece orada yaşayan Müslümanların din hizmetleri ve eğitimi alanındaki ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.''

Velinov, Diyanet İşleri olarak Müslüman cemaati ile hiçbir problemlerinin olmadığını belirterek, 33 caminin tadilatına yardımcı olduklarını anlattı.

Velinov, ''Bir köyde Müslümanlar, Hristiyanlara bir Ortodoks kilisesi inşa ettiler, bir başka köyde de tam tersine oldu. Bulgarlar da para topladı ve cami inşa ettiler'' dedi.

Müftülük ile yeni projeler hakkında görüştüklerini ifade eden Velinov, önümüzdeki dönemde de 30 caminin tadilatına katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Özellikle eğitim konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yardımının çok önemli olduğuna işaret eden Velinov, ''İstiyoruz ki, sizin yardımınızla bu eğitmenler Bulgaristan'da eğitmen eğitebilecekler. Şu an benim görevlilerim Müslüman enstitüsünde ders görüyor'' diye konuştu.

Görüşme sonrasında Görmez, Velinov'a gümüş bir lokumluk hediye ederken, Velinov da Görmez'e biblo armağan etti.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler