YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'ın kararına ilk tepki Gül'den geldi
Mısır'ın kararına ilk tepki Gül'den geldi
23 Kasım 2013 12:38
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'ın diplomatik temsil kararını değerlendirirken, ''Mısır'da olağanüstü bir dönem var. Mısır'ın biran önce demokrasiye kavuşmasını temenni ederiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Giresun Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soru üzerine Gül, "Büyük fırsat tabii kaçıyor. Çok gecikilmiş oldu. Aslında geçen Meclis'te de bir anayasa yapılabilirdi. Bu Meclis'te de toplumun çok büyük bir arzusu var, bütün siyasi partilerin arzusu var" değerlendirmesinde bulundu.

Temel konularda bütün siyasi partilerin çok ayrı düştüğü kanaatinde olmadığını dile getiren Gül, şöyle devam etti:

"Ama maalesef gerçekleşemedi. Bunu 4-5 ay önce de görmüştüm ben. O zaman da kanaatimi, üzüntümü paylaşmıştım. Artık hayırlısı diyeceğiz. İnşallah ileride bu fırsat olur. Anlayışlarımız değişirse, zihinlerimizde değişiklikler olursa metinlerimiz farklı da yazılı olsa biz en azından zihinlerimizde, anlayışlarımızda daha geniş vizyonda davranabiliriz, daha demokratik davranabiliriz. Standartlarımızı fiilen yükseltebiliriz. Umut ederim ki ileride gerçekleşir."

Mısır'ın demokrasiye tekrar kavuşmasını temenni ederiz

Cumhurbaşkanı Gül, "Mısır yönetiminin, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisinin ülkeden ayrılmasına ilişkin" kararının sorulması üzerine, "Orada olağanüstü bir dönem var. Ümit ederim ki bütün Türkiye ve Mısır arasındaki bu duruma geçici, konjonktürel bakmamız gerekir. Mısır'ın da biran önce demokrasiye tekrar kavuşmasını temenni ederiz" dedi.

Türkiye ve Mısır'ın Akdeniz'in iki yakasında bir elmanın adeta iki yarısı gibi olduğunu vurgulayan Gül, "Akdeniz'in güneyine baktığımızda Mısır gibi büyük bir devlet, kuzeyine baktığımızda Türkiye gibi büyük bir devlet vardır. Dolayısıyla tarih boyunca da çok sağlam ilişkilerimiz olmuştur. Türk iş adamlarının çok önemli faaliyetleri var. Şüphesiz ki tabii Mısır'da olup bitenlerden çok üzüldük, bunu açıkça da paylaştık. Ümit ediyorum ki ileride bütün bunlar tekrar rayına oturur" diye konuştu.

Gül, dershanelere yönelik soruyu da "Bu konuyla ilgili artık söyleyeceklerimi söylemiş oldum" sözleriyle yanıtladı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler