YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan Türkiye'ye zeytin dalı
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri'nin Türkiye ile ilişkilerin eskiden olduğu gibi normalleşmesini umduğunu söylemesi Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki beklentileri güçlendirdi.
Mısır'dan Türkiye'ye zeytin dalı
18 Aralık 2015 / 07:58 Güncelleme: 18 Aralık 2015 / 11:32

Dün gece özel bir televizyon kanalına (Dream) konuk olan Şükri, gündeme ilişkin farklı konulardaki sorulara cevap verdi. Konuşulan konular arasında Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Mısırlı ünlü sunucu Vail el İbraşi'nin sorularını cevaplandıran Şükri, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin gereğine işaret etti. Şükri; "Türkiye ile ilişkilerin önceden olduğu gibi karşılıklı anlayış, içişlerine karışılmaması, devlet egemenliği ve halkların tercihine saygı temelinde bir normalleşmenin olmasını umuyorum" dedi.

Mısırlı Bakan şöyle konuştu:

"Türkiye'nin dış politikada pozitif, olumlu ve çıkar ilişkilerine önem verdiği kanaatindeyim. Türkiye ile Mısır halkları arasında güçlü sosyal, kültürel ve tarihi ilişkiler bulunmaktadır. Biz iki halkın ortak çıkarları doğrultusunda yapıcı bir ilişkiye açığız."

Sunucu İbraşi'nin; "Neden Türkiye-Rusya uçak krizinde Rusya'yı destekledik? şeklindeki sorusuna ise Şükri, "Biz her hangi bir tarafı diğerine karşı desteklemedik, bilakis taraflara itidal çağrısı yaptık" dedi.

İSRAİL VE İRAN BOŞLUĞU DOLDURMA GAYRETİNDE

Mısır kamuoyu ve aydınları da dışişleri bakanının Türkiye ile ilgili açıklamalarını olumlu bir gelişme olarak okuyor. Bu çerçevede AA muhabirine konuşan El Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye uzmanı Muhammed Abdulkadir, Mısır ve Türkiye arasındaki krizden doğan boşluğu İsrail ve İran gibi ülkelerin doldurma gayreti içine girdiklerini söyledi.

Abdulkadir şöyle konuştu:

"Dışişleri Bakanı Şükri Mısır'ın sabit tutumunu dile getirmiştir. Karşılıklı saygı ve içişlerine karışmama çerçevesinde ikili ilişkilerin normalleştirilmesi iki ülkenin de lehine olacaktır. Türkiye ve Mısır gibi bölgenin iki Sünni ve güçlü ülkesi arasında yaşanan krizden doğan boşluğu, İsrail ve İran gibi ülkeler doldurmaya çalışmaktadır. Türkiye ve Mısır'da son dönemde parlamento seçimleri yapıldı ve iki ülkede de istikrar ortamı oluştu. Yeni hükümetlerin önünde ilişkilerin normalleşmesi için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin önümüzdeki süreçte daha da iyileşeceği kanaatindeyim."

SİYASİ VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRMESİ

Arab İnsaniyat Araştırma Merkezi uluslararası ilişkiler uzmanı Muhammed Ez Zevavi ise, Mısır ve Türkiye gibi bölgedeki iki güçlü ülkenin iyi ilişkiler içerisinde olmasının bölgede emelleri olan ülkelere karşı caydırıcı olacağına dikkati çekti.

Zevavi; "Filistin davası ve terör gibi bölgesel sorunların çözümü konusunda bölgenin iki büyük ülkesinin ortak hareket etmesi verim elde edilmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca iki taraf arasındaki ekonomik işbirliğinin de güçlendirilmesi gerekir. Türkiye'nin İsrail yerine Mısır'dan doğalgaz ithal etmesi daha isabetli olur" dedi.

Türkiye ile Mısır'ın Riyad'da iki gün önce ilan edilen 34 ülkenin katıldığı Teröre Karşı İslam Koalisyonunda yer alması dikkati çekmişti.

AA

erdinc@gmail.com
 // Erdinç
Türkiye hemen Şartını bildirmelidir. İlk Önce Katil sisinin İstifa edip Yargılanması Mursinin de Görevine İadesi ve Müslüman Kardeşlerin Tamamının Serbest Bırakılarak bütün Mal varlıklarının iade edilmesi şartı ile uzatılan zeytin dalını ancak bu şekilde kabul edebilirim desin. Ne Yani Esmaların kanı yerde mi kalacak Katil Sisinin Eline Esmanın Temiz Kanı Bulaşmıştır....
18 Aralık 2015 Cuma 21:03
 // Ömer
Türkiye kendi savunma sistemi konusundaki başarılarından ötürü ısrail ve ısraile uşaklık eden sisi ile birlikte sinsi şeytani planları ve olmayan gaz hayaliyle nasıl sekteye uğratırız diye yurt içindeki uşakları her türlü ahlaksızlığa mübah gormektedirler. utanmadan geçmişlerinde merkeplerine kürtçe seslenenleri bile cezalandıran ırkçılar bu gün putin'in söylemlerine sığınmakta sakınca görmemekteler. 90 km ötede ülkenin gaz ihtiynı karşılamak var iken gaza gelen siyonizmin uşağı değişikler...
18 Aralık 2015 20:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler