YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan şok eden Türkiye kararı
Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi'nin ülkeden ayrılmasını ve iki ülke arasındaki diplomatik temsil düzeyinin düşürülmesini kararlaştırdı.
Mısır'dan şok eden Türkiye kararı
23 Kasım 2013 / 13:20 Güncelleme: 23 Kasım 2013 / 13:25

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi'nin geri çekilmesini, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi'nin ülkeden ayrılmasını ve iki ülke arasındaki diplomatik temsil düzeyinin düşürülmesini kararlaştırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, alınan karara gerekçe olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 21 Kasım'da Moskova'ya hareket etmeden önce verdiği beyanat gösterildi.

Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın ifadelerine atıfla "Bu beyanat, yüce Mısır halkının iradesine yönelik meydan okuma, tercihlerini küçümseme ve iç işlerine doğrudan müdahale niteliği taşıyan kabul edilemez bir ısrarın son halkasını teşkil ediyor" denildi.

Açıklamada ayrıca "Mısır hükümeti ve halkı, Türk halkını takdir ediyor ancak iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen bu noktadan Türk hükümeti sorumludur" ifadesi kullanıldı.

"Kahire yönetiminin, Türkiye'deki yöneticileri, iki ülke çıkarlarını parti ve ideolojik menfaatlerin üzerinde tutmalarına defalarca fırsat tanıdığını ancak Türkiye'nin, uluslararası toplumu Mısır aleyhine tahrik etmeye, ülkede istikrarsızlığa yol açmaya çalışan kuruluşlara yardıma ve Mısır halkının 30 Haziran'da ortaya koyduğu iradeyi küçümsemeye devam ettiğini" öne süren Dışişleri Bakanlığı, alınan kararları üç maddede şu şekilde sıraladı:

1- Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik temsil düzeyinin, büyükelçilikten maslahatgüzar seviyesine indirilmesi

2- 15 Ağustos'ta istişarelerde bulunmak üzere Mısır'a çağrılan Kahire Büyükelçisi'nin kalıcı olarak geri çekilmesi

3- Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi'nin bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, "istenmeyen kişi" olduğunun bildirilmesi ve ülkeden ayrılmasının istenmesi.

 

AA

Etiketler:
firavun kopek
 // rafet kopru
Bu firavun kopekler azdi bu kopekler nezaman susacak SORUYORUM amerikan ve israil usagi kopek abdul fettah elsisiye yahudiye altindaki kariyi kac paraya sattin firavun kopek bekle sen yakinda girecek delik arayacaksin ama bulamicaksin SAYIN BASBAKANIM IZIN VER INDIRELIM FIRAVUNLARI YAHUDILERI KAHBE AMERIKAYI...
23 Kasım 2013 Cumartesi 13:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler