YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan BM'de Türkiye küstahlığı!
Mısır, BM Güvenlik Konseyinin, Türkiye'deki darbe girişiminin kınanmasına ilişkin açıklama yapmasını engelledi.
Mısır'dan BM'de Türkiye küstahlığı!
17 Temmuz 2016 / 05:25 Güncelleme: 17 Temmuz 2016 / 05:32

Mısır'ın, geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Fetullahçı Terör Örgütü'nün Türkiye'deki darbe girişimininin kınanmasıyla ilgili açıklama yapmasını engellediği bildirildi.

KINAMAYI MISIR ENGELLEDİ

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, BMGK tarafından Türkiye'deki darbe girişiminin kınanması için açıklama yayımlanmak istendi ancak Mısır bunu engelledi.

İKNA EDEMEDİLER

Türk hükümetinin "demokratik seçimle iş başına geldiğinin" vurgulandığı açıklamaya Mısır'ın itirazda bulunduğunu belirten kaynaklar, Mısır hükümetinin bu itirazını geri çekmesi için konseyin diğer üyeleri ve bazı Arap ülkelerinden gelen telkinleri de dikkate almadığı bilgisini paylaştı.

Kaynaklar, Mısır'ın tutumunun konseyde temsil etmek durumunda bulunduğu Arap dünyasında hayal kırıklığı yarattığını dile getirerek, konseyin Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili konuda yol alamamasına da neden olduğunu vurguladı.

15 ÜLKENİN OY BİRLİĞİ GEREKİYOR

Beş daimi üyesi bulunan BMGK'da ayrıca, Mısır dahil 10 geçici üye ülke 2 yıl süreyle görev alıyor. Konseyin açıklamalarının yayımlanması için kararın 15 üye ülke tarafından oy birliğiyle kabul edilmesi gerekiyor.

 

AA

...
 // sena
dinime küfreden müslüman olsa...
...
17 Temmuz 2016 Pazar 14:06
 // Adam olmuş da..
De git bee, patlamış mısır.....
17 Temmuz 2016 10:20
Biz de yuttuk !!!
 // Rasim DUMAN
Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi eğer hakikaten bir kararın çıkmasını, veya "açıklama yapılmasını" arzu etselerdi, MISIR'ın buna karşı durması bâhis mevzûu bile olamazdı. Kezâ, bu "maskeli beşler", darbe ile meşrû hükümetlerin devrilmesine karşı olsalardı, zâten MISIR'ın BMGK Geçici Üyeliği'ne de râzı olmazlardı. Binâenaleyh, Türkiye'deki durumla alâkalı olarak kendi tavırlarını, MISIR'a izhâr ettiriyorlar. Şaklabanlığa gerek yok ey ehl-i küfür, "yemiyoruz" bu oyunları !...
17 Temmuz 2016 Pazar 07:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler