YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mısır'daki katliam tam bir facia"
"Mısır'daki katliam tam bir facia"
27 Temmuz 2013 16:47
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Mısır'daki katliamı 'facia' olarak niteledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe kartışı protestoların yapıldığı Rabiatül Adeviyye meydanındaki demokrasi yanlılarına ateş açması sonucu yaşanan katliamı "facia" olarak nitelendirirken, "Komşularımızın acısı bizim de acımızdır. Komşularımızdaki savaş bizim de etkilendiğimiz bir savaştır" açıklaması yaptı.

MÜSİAD'dan, Mısır'da demokrasi yanlılarına ateş açılmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevden uzaklaştırılmasından sonra yaptıkları açıklama hatırlatılarak, "Sadece Mısır'da değil nerede olursa olsun darbeci zihniyete ve darbecilere karşı olduğumuzu ifade etmiştik" denildi.

Bugün de Mısır'da bir facianın yaşandığı işaret edilen açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Darbelerin, darbeci zihniyetin sonucu Mısır'da ne yazık ki bir katliam olmuştur. İnsanların Kadir Gecesi'ni beklediği, bayramı beklediği şu mübarek günlerde birbirlerinin kanını dökecek kadar birbirine düşman hale getirilmesi ancak darbe zihniyetinin bir sonucu olabilir. Kendi vatandaşına acımasızca ateş açan bir ordu, sadece sandıktan çıkan sonuca değil, darbeye karşı çıkan insanların protestolarına da tahammülü olmayan bir ordudur ve Mısır'da yaşananlar ne yazık ki bir faciadır. Hangi iktidar bir insanın canından daha değerli olabilir? 

Mısır halkının hür iradesinin gasp edildiği süreci, özgürlük ve demokrasi taleplerine silahla karşılık verilmesini seyretmekle yetinenleri de ibretle takip ediyoruz. Gezi Olaylarında demokrasi havarisi kesilen, polisin gaz kullanmasının aşırı olduğunun günlerce canlı yayınını yapan, gazete ilanlarıyla özgürlük manifestoları yayınlayanlar Mısır'da yaşanan askeri darbe için darbe kelimesini bile kullanamadılar."

Açıklamada Mısır'da yaşananların bir gerçeği daha açıkça ortaya koyduğu belirtilirken şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Yüzyıllarca kader birliği etmiş bölge halklarının asıl tehlikeli tehdidi, ortak düşmanı, bu çifte standartlı demokrasi anlayışıdır. Ekonomik gelişmelerini ve bağımsızlıklarını tam anlamıyla kazanamamış olmaları, eğitimden sağlığa bir çok alanda kalkınmalarını tamamlayamamış olmalarıdır. Komşularımız güçlü ve kalkınmış olmalı, siyasal ve sosyal ayrılıklarla zaafa düşmek yerine başta inançlarının gereği olarak birlik ve beraberlikle kenetlenmelidir.

MÜSİAD olarak Çözüm Süreci ile başlayan barış ve kardeşlik havasının komşularımız için de örnek bir yaklaşım olduğunu düşünüyor, barışın ve özgürlüğün dışında çözümlerin gerçek çözümler olmadığına inanıyoruz. Mısır gibi Suriye'de yaşanan katliamın da, bölge ve dünya barışı açısından son derece hassas bir denge konusu olduğunu biliyor, Suriye'de de bir an evvel akan kanın durdurulması için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğinin altını çiziyoruz.

Komşularımızın acısı bizim de acımızdır. Komşularımızdaki savaş bizim de etkilendiğimiz bir savaştır. Bu vesileyle Ceylanpınar'da tarlasındaki sofrada iftarı beklerken havan mermisi düşmesi sonucu hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet yaralı çocuklarına da acil şifalar diliyoruz. Ülkemiz ve bölgemizin selameti için yönetenlerden ve tüm taraflardan acilen barış ve sükunet talep ediyoruz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler