YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'a kaçarak kurtuldular
Libya'daki olaylardan Mısır'a kaçarak kurtulan 60 Türk yurda dönmenin mutluluğunu yaşıyor...
Mısır'a kaçarak kurtuldular
24 Şubat 2011 / 14:51 Güncelleme: 24 Şubat 2011 / 14:52

Libya'da yaşanan olayların ardından yaklaşık 60 Türk ile zorlu bir otobüs yolculuğuyla Mısır'a geçerek kurtulan Zonguldaklı işçi Aydın Durmuş, uçakla Türkiye'ye dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Evli ve 2 çocuk babası Durmuş (52), Türkiye Taşkömürü Kurumundan emekli olmasının ardından maaşının yetmemesi nedeniyle 11 Ocakta altyapı işçisi olarak Libya'nın Tobruk kentine gittiğini söyledi.

Tobruk'ta kanalizasyon ve su şebekesi işi yaptıklarını anlatan Durmuş, şöyle konuştu:

''Olayların başlamasıyla her yer yağmalandı. Çalıştığımız iş yerine Libyalılar geldi. Bize 'burada bir şeye karışmayın size zarar gelmeyecek' dediler. Eli silahlı kişiler şantiyemizdeki araçların anahtarlarını istediler ve elimizde bulunan her şeyi aldılar. Araçlarımızı yağmaladılar. Şantiyedeki işçilerle, şirkete ait apartman dairelerine gittik. Her dakikamız tehdit altındaydı, yemek bile yiyemedik. Bulunduğumuz evde sessizce, yarı aç şekilde 4-5 gün bekledik. Can güvenliğimiz olmadığından tedirgin haldeydik.''
        
MISIR'A KAÇIŞ

         
Daha sonra şirket yetkililerinin ayarladığı servis minibüsleriyle yaklaşık 60 kişiyle Mısır'a doğru yola çıktıklarını belirten Durmuş, şöyle devam etti:

''Bingazi çok karışık olduğundan oraya gidemezdik. Bundan dolayı Mısır'a yöneldik. Yollarda ellerinde silahla dolaşan çok sayıda insan vardı. Tedirgin halde 5 saatlik bir yolculuğun ardından Mısır sınırına geldik. Servis minibüsleriyle firmamız bizi Mısır'a kaçırarak kurtardı. Sınır kapısında Türk Büyükelçiliği yetkililerince karşılandık. Elçilik tarafından ayarlanan otobüslerle havaalanına getirildik. Buradan uçakla İstanbul'a indik. Ayaklanmanın başladığı zaman zarfında ailemle fazla görüşme fırsatım olmamıştı. Yurda gelince büyük sevinç yaşadılar.''
        
''KIZIM 'BABAMA NE OLDU' DİYE SORUYOR''
         
Çatalağzı Belde Belediyesi personeli Nimet Arslan (29) ise olaylardan çıkmadan bir süre önce Libya'ya çalışmaya giden eşi Turan Arslan'ın (33) kurtarılmasını bekliyor.

Libya'da kaynakçı olarak çalışan eşiyle dün akşam telefonla konuştuğunu anlatan bir çocuk annesi Arslan, şunları anlattı:

''Bana şantiyeden dışarı çıkamadıklarını, her tarafın yağmalandığını, araçlara ateş açıldığını, su sıkıntısı çektiklerini ve yiyeceklerinin azaldığını anlattı. Kızım televizyonlarda ayaklanmayla ilgili haberleri gördüğünde 'babama ne oldu diye' soruyor ve üzülüyor. Şirket yetkileri sakin olmamız gerektiğini, Türk işçilerine zarar gelmeyeceğini söylüyorlar. Bir an önce eşime kavuşmayı bekliyorum.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler