YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mısır halkının yanındayız"
Kanal A'da yayınlanan Dünyadan Yansımalar Programı'na konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP'nın Mısır ziyareti ve Suriye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan bazı satır başları.
"Mısır halkının yanındayız"
04 Eylül 2013 / 21:40 Güncelleme: 05 Eylül 2013 / 00:53

Mısır'dan gelen daveti oldukça zamanlı, olumlu ve yerinde bir davet olarak karşıladıklarını söyleyen Loğoğlu, davetin eski çalışma arkadaşı olan Mısır Dışişleri Bakanı tarafından yapıldığını aktardı.

Mısır ile ilişkilerin kopma noktasına geldiğini aktaran Loğoğlu, CHP'nin Mısır seyahatine çıkış amacının, iki ülke arasındaki kopma noktasına gelen ilişkileri toparlamak ve tüm Mısır halkının yanında olduklarını, sahip çıktıklarını göstermek olduğunu aktardı.

"Askeri müdahaleye karşıyız, ama.."

Askeri müdahaleye karşı olduklarını söyleyen Loğoğlu, "Biz askeri müdahaleye karşı olduğumuzu söyledik ancak bu Mursi yanlısı olduğumuz anlamına gelmesin. Bizim için önemli olan Mısır halkıdır" dedi.

CHP'nin Mısır ziyaretinden sonra medyada oldukça ağır ve orantısız eleştiriler aldıklarını söyleyen Faruk Loğoğlu, " Medyadan ağır eleştiriler aldık, fakat eleştirilerdeki orantısızlık bize yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Demek ki tam zamanında gidiyoruz. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Olumlu sonuçlarla döneceğimizi umuyorum" dedi. 

"Mursi'yle de görüşmek isteriz"

Bir tarafa destek vermeye gitmediklerini ve Mısır'da bütün siyasi yelpazede yer alan görüşleri dinleyeceklerini söyleyen Loğoğlu, "Ev sahibimizin hazırladığı programı görmüş değilim ancak isteklerimize uygun bir program hazırlayacaklardır. Müslüman Kardeşler'den başlayarak, pek çok kişiyle, siyasi partiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve elbetteki halkla görüşeceğiz. Eğer ev sahiplerimiz sağlarsa Mursi'yle de görüşürüz" dedi.

"Mısır'ın geleceğini Mısır belirlemeli" 

Mısır'da son zamanlarda şiddet olaylarının azladığına dikkat çeken Loğoğlu, buna rağmen taraflaşmanın, saflaşmanın devam ettiğini söyled. Mısır halkının kendi geleceğini kendisi belirlemesi gerekir diyen Loğoğlu, bunun da ancak tarafsızlaştırmayla mümkün olabileceğinin altını çizdi. 

Mısır halkı kadim bir halktır, binlerce yıl uygarlığa, ilerlemeye katkıda bulunmuş, tüm sıkıntılarına rağmen mutlu bir halktır diyen Loğoğlu, Mısır'ın geleceğinin sıkıntılı olmadığını ancak tüm tarafların ortak paydada buluşturulması gerektiğini aktardı. Bu konuda Mısır halkına önemli roller düşüyor diyen Faruk Loğoğlu, nüfusu, konumu, kültürü ile Arap dünyasının sözcüsü ve Müslümanların önde gelen lideri olan Mısır'ın bölge kaybının, geçici olduğunu da sözlerine ekledi.

"Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur"

Suriye'de yaşananlarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Faruk Loğoğlu, "Bunun failleri kim olursa olsun cezalandırılmalıdır. Ama yapanların Esed tarafı mı yoksa muhalifler mi olduğu kesinleşmedikçe yapılacak müdahale yasallıktan yoksun olacaktır" dedi. BM'nin henüz bir karar vermediğini hatırlatan Loğoğlu, saldırı olması halinde Suriye'nin ilk hedefinin Türkiye olacağını aktardı. 

"Hazırlıksız yakalanırsak sonuç felaket olur"

Obama'nın saldırıya karar verdiğini ve müdahale olacağını söyleyen Loğoğlu, Suriye'nin bu durumda Türkiye'ye yöneleceğini, bir saldırya hazırlıksız yakalanmanın sonucunun da felaket olacağını söyledi. Halkımızın güvenliği tehlikeye girecek diyen Loğoğlu, aynı zamanda hazırlık yapıldığının söylendiğini ancak bir hazırlık yapıldığını göremediklerini belirtti. Suriye'den Türkiye'ye bir füze saldırısı olması durumunda Malatya, Adana hatta Ankara etkilenir diyen Loğoğlu, "Ankara'da ya da diğer yerlerde gaz maskesi dağıtıldığını gördünüz mü? İsrail, şuan halkının %70'ini gaz maskesiyle donatmış durumda" dedi. 

"Önce barış, önce demokrasi" 

Suriye konusunda önce barış ve demokrasiden yana olduklarının altını çizen Faruk Loğoğlu, iki farklı çözüm üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bunlardan ilki BM'nin barışı tehdit eden durumlarla ilgili maddesinden yararlanarak BM'nin suriye için ateşkes çağrısında bulunması. Suriye'deki denklemlerin bu çağrıyla değişebileceğini söyleyen Loğoğlu, ikinci çözüm önerilerinin de kimyasal silahlarla alakalı olduğunu aktardı. Suriye'nin hiç bir zaman kimyasal silah bulundurduğunu reddetmediğini hatırlatan Loğoğlu, "Bölgeyi kimyasal silahlardan arındıracak bir adım atılmalıdır. Uluslararası toplumu bir uzlaşı ardında görmek istiyoruz" dedi.

KANALAHABER.COM 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler