YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miroğlu: "Ağrı'daki çözüm sürecine saldırı"
AK Parti Mardin 1. Sıra Milletvekili Adayı ve Gazeteci Yazar Orhan Miroğlu, Ağrı'daki saldırıyı PKK'nın çözüm sürecine yapmış olduğu bir saldırı olarak değerlendirdi.
Miroğlu: "Ağrı'daki çözüm sürecine saldırı"
11 Nisan 2015 / 18:09 Güncelleme: 11 Nisan 2015 / 18:14

Türkiye seçim atmosferine girmiş ve çözüm sürecinde uzun bir mesafe katedilmişken PKK, Ağrı'da askere silahlı saldırı gerçekleştirdi. Peki ama tam da bu sırada yapılan bu saldırının amacı ne ve ne anlama geliyor? AK Parti Mardin 1. Sıra Milletvekili Adayı ve Gazeteci Yazar Orhan Miroğlu, bu saldırının çözüm sürecini ciddi şekilde zedeleyeceği görüşünde.

“Çözüm süreci zedelenecek"

Gazeteci – yazar ve AK Parti’nin Mardin 1. Sıra Milletvekili Adayı Orhan Miroğlu, PKK’nın Ağrı’daki saldırısını değerlendirdi: Miroğlu saldırıyla ilfili olarak AjansHaber’den Zinar Aydın'a şu değerlendirmelerde bulundu:

PKK 7 Haziran seçimleri yaklaşırken yoğun bir çalışma içerisine girdi. Ağrı’da yaşanan durum bir ilk değil. Seçim dönemleri yaklaşırken PKK’nın bölge halkına olan baskısı artıyor. Bir ateşkes söz konusu fakat PKK seçimlere 2 ay kala askere yine bir saldırı operasyonu gerçekleştirdi. Bu saldırı çözüm sürecine ciddi şekilde zedeleyecek.

“PKK seçim propagandası yapıyor"

Geçmişte devlet köylere toprak ağaları ya da korucuların vasıtasıyla nüfus ederek halkın oylarını etkilemeye çalışıyordu. Şimdi o günler geride kaldı. Ancak şimdi de bu görevi PKK üstlendi. PKK’nın saldırıda ki amacı ateşkesi bozmak veya savaş ilanı değildir. PKK sadece ‘bahar şenlikler’ kapsamında bir seçim propagandası gerçekleştirmek istiyordu. Ancak çözüm sürecine darbe vurma ihtimalini gözden kaçırmış görünüyor. PKK şuan ki hassasiyete uygun davranmalıdır.

“HDP çarersiz"

Bugünün Türkiye’sinde insanlar PKK’nın yaptıklarına göz yumup evet diyemez. HDP çok çaresiz. HDP denize düşen yılana sarılır gibi önüne çıkan Kemalistlere, ulusalcılara sarılıp oy çalmaya çalışıyor. HDP’nin kendi içerisinde büyük çelişkiler var. Baraj sorunumuz yok diyen Sayın Demirtaş, parti aday tanıtım toplantısında barajın sınırında olduklarını söyledi. 1 ay önce barajı geçtiğini söyleyen HDP şimdi barajın sınırında olduğunu söylüyor.

“Öcalan müzakere istiyor, Kandil kararsız”

Öcalan müzakere istiyor. Kandil kararsız. Kandil çözüm sürecine başından beri dâhil değil.

Bu çok net Kandil, Abdullah Öcalan’ın durduğu çizgide durmuyor. Bir yandan silahlı bir grubun lideri çatışmasızlık sürecinin başladığını söylüyor. Öcalan Kandil’i himayesi altına alamıyor. Öcalan müzakerede ısrarcı Kandil, Öcalan’ın çağrısına uyup PKK silahsızlanma kongresi toplarsa ve seçimden önce Türkiye’yi terk ederse müzakere çok iyi bir seyir alır.

“PKK’nın kontrol ettiği bir çözüm süreci"

Normal şartlarda PKK’nın Ağrı’daki saldırısı HDP’nin oyunu olumsuz etkilerdi. Ancak PKK’nın bölgedeki halka baskısı ciddi olduğundan seçimlerdeki oy potansiyeli saldırının akıbetiyle değişmeyecek. Elinde ateşli silahlarla köylerde kol gezen PKK’ya orada bulunan halkın hayır demesi çok zor. Birçok yerde Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra AK Parti’ye oy vermiş kesimler PKK tarafından tehdit edildiğini biliyorum. Bu olayın canlı tanıkları var.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler