YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miraç Kandili dualarla idrak edildi
Türkiye'nin dört bir tarafındaki camileri dolduran vatandaşlar namaz kılıp, dua ederek Miraç Kandilini idrak etti.
Miraç Kandili dualarla idrak edildi
16 Mayıs 2015 / 01:01 Güncelleme: 16 Mayıs 2015 / 09:28

İstanbul'da Miraç Kandili dolayısıyla vatandaşlar camileri doldurdu.  

Kandil dolayısıyla başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye camileri olmak üzere kent genelindeki birçok camide özel programlar düzenlendi. Kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi namaz kıldı, dua etti.

foto-208.jpg

Sultanahmet Camisi'nde vaaz veren Fatih Müftüsü İrfan Üstündağ, Mirac'ı anlattı. Programda, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından Fatih Müftülüğü mevlithanları mevlit ve ilahi okudu. Caminin tamamen dolması nedeniyle cemaatin bir kısmı avluda namaz kıldı. Bazı vatandaşlar da avluda Kur'an-ı Kerim okudu.

Miraç Kandili dolayısıyla düzenlenen programa turistler de ilgi gösterdi.  

Eyüp Sultan ve Süleymaniye camilerinde de kandil dolayısıyla program düzenlendi. Programlarda, Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

Ayrıca İstanbul'daki birçok camide kandil dolayısıyla mevlit okunarak, dualar edildi.

Miraç Kandili dolayısıyla Aydın, İzmir, Denizli, Manisa ve Uşak'ta camiler doldu.

Akşam ezanının okunmasının ardından camilere giden vatandaşlar namaz kılıp, dua etti. Çeşitli camilerdeki programlara katılanlar Mevlid-i Şerif dinledi.

Miraç Kandili dolayısıyla Aydın'ın Nazilli ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Osmanlı Çeşmesi'nde vatandaşlara şerbet ikram edildi.

Doğu Anadolu Bölgesinde Kandil coşkusu

Miraç Kandili dolayısıyla Erzurum, Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı'da vatandaşlar camileri doldurdu.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla Erzurum'da camilere gelen vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okudu, namaz kılıp dua etti.

Ulu Cami, Muratpaşa Camisi ve Narmanlı Camisi'ndeki yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşlar, soğuk havaya rağmen avlu ve kaldırımda namaz kıldı.

Camileri dolduran vatandaşlar, Miraç Kandili dolayısıyla Erzurum İl Müftülüğünce hazırlanan özel programlara da katıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara kandil simidi dağıttı.

Bitlis, Muş ve Van'da, Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki İbadullah Cami'nde düzenlen Miraç Kandili programı, vaazların verilmesi ve Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kandil programında, Türkçe ve Kürtçe mevlitler okundu. Yapılan dualara eşlik eden vatandaşlar, namaz kıldı.

Muş'ta ise müftülük tarafından Zafer Mahallesi'ndeki Çağlayan Camisi'nde düzenlenen kandil programında, vatandaşlar namaz kılarak, dualara eşlik etti.

Van'da da İl Müftülüğünce Hazreti Ömer ve Yukarı Norşin Camisi'nde kandil programı düzenlendi.

Ağrı

Merkez Cami'ndeki "Miraç Kandili" programı, vaaz verilmesi ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kandil programında, okunan mevlitin ardından dualar edildi.

Kandil nedeniyle vatandaşlara Ağrı Kızılay Şubesi tarafından lokum dağıtıldı. 

Ardahan

İl Müftülüğünce Merkez Cami'de düzenlenen "Miraç Kandili Özel Programı"na, çok sayıda vatandaş katıldı.

Iğdır

Iğdır Merkez Cami'deki programda, mübarek üç ayların içinde yer alan Miraç Kandili kutlandı.

Programlarda vaaz veren müftülük yetkilileri, kandilin birliğe, dirliğe, kardeşliğe güç katacağını, komşuluk ve akrabalık ilişkilerini pekiştireceğini ifade etti.

Kars

Kars merkez ve Sarıkamış ilçesindeki camilerde kandil dolayısıyla programlar düzenlendi. Özellikle tarihi camilere giden vatandaşlar, Kuran okudu, dua etti.

Peygamberler şehrinde kandil coşkusu

"Peygamberler Şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, vatandaşlar Miraç Kandili dolayısıyla Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camileri doldurdu.

Gün boyunca kentin kutsal mekanlarını ziyaret edenler, akşam namazının ardından Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi'ne geldi.

Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi çevre illerden gelen ziyaretçiler, yerleşkede bulunan kutsal yerleri ziyaret etti. Buradaki camilerde namaz kılan vatandaşlardan bazıları ise Kur'an-ı Kerim okudu.

Vatandaşlar ayrıca Hazreti Eyyüp'ün çile çektiği yer olarak kabul edilen makamı da ziyaret etti.

Ziyaretçiler yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğü tarafından Dergah ve Eyyüp Peygamber camilerinde okutulan mevlidi dinleyip dua etti.

Kentteki birçok camide kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler