YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minare yasakçısı İzmirli ve Türk çıktı
Minare yasakçısı İzmirli ve Türk çıktı
09 Aralık 2009 10:04
isviçre'deki minare yasağının mimarı İzmirli ve Türk çıktı...

İsviçre’deki minare referandumunun mimarı Soli Pardo, Türk baba ve İsviçreli anneden İzmir’de doğup 5 yaşında İsviçre’ye gitmiş

İsviçre’de minare yasağına yol açan halk oylamasının mimarı, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) Cenevre Kantonu Başkanı Soli Pardo’nun babasının Türk olduğu ve İzmir’de doğduğu ortaya çıktı. Paro, referandumun sonucunu değiştirmenin mümkün olmadığını vurguladı.
İsviçre’de 29 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen referandumla ülkede minare yapılmasını yasaklayan partinin Cenevre Kantonu Başkanı Avukat Soli Pardo’nun babası Türk, annesi ise İsviçreli. İzmir’de doğan ve büyüyen Pardo, beş yaşındayken İsviçre’ye gelmiş.
Küçük bir sanayici olan babasının 1976’da, kendisi 21 yaşındayken vefat ettiğini kaydeden Pardo, Türkiye’ye sık sık gittiğini ve en son iki yıl önce tatilini ailesiyle birlikte Bodrum’da geçirdiğini söyledi. Kendisini Türk dostu olarak tanımlayan aşırı sağcı politikacı, minare yasağıyla ilgili şunları söyledi:

‘Minareler simge’

“Minarelerin ibadetle alakası olduğuna inanmıyoruz. Çünkü, minarelerden ezan okunmuyor yani ibadete çağrı fonksiyonu görmüyor. Camiye değil, 5-6 metrelik minarelere karşıyız. Minarelerin Avrupa’da simge olarak kullanıldığını biliyoruz. Müslümanlara en ufak bir tepkim yok. İsviçre’de İslamofobi olduğunu da kabul etmiyorum.”
 

yiğit
 // alparslan
Arkadaşlar benim isviçrede yaşayan çok arkadaşım var türk ,kürt,alevi inanın dediklerine göre orda yaşayan gurbetçilerimizin her üçünden biri minare yasağına evet oyu kullanmış.Bu minare yasağına evet oyu kullanan bir arkadaşım bile var o yüzden oturup isviçrelilere kızmanın bir alemi yok.Ne de olsa orda yaşayan halkın iradesi bu.Demek ki herşey halka sorulmamalı....
09 Aralık 2009 15:08
Sonradan görme.kendini ispatladığını sananlar.
 // ibrahim çelikoğlu
Maksatları pskolojiktir.Göze girmek.Televizyon yansıtıcılarının kuleleri minarelerden çok yüksektir.Bacalar daha çok yüksekte olur.
Tabii ki minareler simge olacak.Orada bir cami'nin varlığını gösterecek ve bulması daha kolay olacaktır."Burada bir cami var"
simgesi kötü niyetten olamaz.Anlamı? Burada;ibadet yeri var.ettikleri ibadet,iyilik yap,iyiliği tavsiye et.Kötülük yapma,men et"tir.Böyle bir yerin varliğini bildiren simge başımızın üstünde olması gere...
09 Aralık 2009 12:38
Sabetayci
 // Mustafa Yavuz Aycil
1493 te ispanyadaki katliamdan bizlere siginarak kurtulan yahudiler agirlikli olarak 3 sehre yerlestiler . Izmir , Selanik ve Istanbul . Daha sonraki dönemlerde Sabetay Sevi isimli müslüman oldugunu iddia ederek devlet makamlarina sizmanin yolunu buldu . O gün bugündür bu memlekette her türlü kötülügün altinda bir yahudi cikmaktadir .
Haberde bahsi gecen izmirli de kesinlikle bir yahudidir ....
09 Aralık 2009 10:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler