YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimarlar Odası'nın trilyonlara ulaşan bütçesi nereye gidiyor?
Cumhurbaşkanlığı'’ndaki iftar için yalan rakamlarla ortalığı ayağa kaldıran Mimarlar Odası'’nın, trilyonlara ulaşan bütçeyi nereye harcadığı ise bilinmiyor.
Mimarlar Odası'nın trilyonlara ulaşan bütçesi nereye gidiyor?
27 Haziran 2015 / 03:36 Güncelleme: 27 Haziran 2015 / 08:51

Star'ın haberine göre; Türkiye’nin dev projelerine karşı aldığı tavır ve açtığı davalarla adından söz ettiren, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar üzerinden yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltan Mimarlar Odası, tekel oluşturarak elde ettiği rantın hesabını ise vermiyor.

456 bini aşkın üyesi olan Mimarlar Odası’nda devasa rakamlar dönüyor. Üyelik giriş ücreti, yıllık ödemeler, her belge için ayrı ücret talebi, proje onayı için yapılan uçuk rakamlar yılda 3- 3.5 milyonu bulan devasa bütçe oluşturuyor.

Oda’da ismini vermek istemeyen bazı mimarlar, Mimarlar odasının bir tekel oluşturmasından ötürü dönem rakamların belirtilenlerden çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Hizmet engelleme örgütü

Türkiye’nin önemli projelerinde örneğin 3. köprü yapımında Japonya’dan mimar ithal edilirken, mimarlar Odası asıl işlerine kafa yormak yerine, İstanbul Finans Merkezi Projesi, Galataport, Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın durdurulması veya yıktırılması için çaba sarfediyor...Bunu yaparken de iftira ve yalandan çekinmiyor.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar rakamları gösterdi ki Mimarlar Odası, meslek örgütünden çok iftira ve yalan odası gibi çalışıyor. Millet yararına atılan adımları engellemek için hareket ederken, Boğazda dikilen Gökkafes, Aydın Doğan’a ait Trump Towers, Hilton arazisi, Sarıyer sırtlarına yapılan villalar konusunda ise sessiz kalmıştı.

Bu tekel kırılmalı

Mimarlar Odası'nı en fazla cesaretlendiren belki de kendilerinin özerk ve alternatifsiz olması. Bir mimar, yapacağı her proje için mecburen onay almaya Mimarlar Odası’na gitmek zorunda. Bunun için de her proje için ve her metrekare için “tasdik harcı” ödemek zorundalar. Bunun da miktarı belli değil. Mimarlar ise projelere onay sistemi sicil belgesi uygulaması yüzünden susuyor.

Başörtüme hakaret var

Gezi sürecine destek vermekle ünlenen Mimarlar Odası’yla ilgili, Star’a ulaşan ve ismini vermek istemeyen bir mimar üye şunları yazıyor:

“Maalesef sistem bizi odaya mecbur kiliyor. Odedigimiz aidatlar ve proje tasdik ucretleriyle birlikte, basortulu olmamiz sebebiyle sürekli kötü muamele gördüm. Proje tasdiklerine gittigimde konu projenin dışında bir şekilde hükümet icraatlarına getirilip, yöneticileri aşağıladılar. Seminerlerde de bu durum aynı şekilde gerçekleşti.

Sesimi duyan olmadı

Seminer kokteyllerinde Ramazan ayında içki servisleri yaptılar. Gezi Parkı olaylarında telefonlarımıza sürekli mesaj atıp. ‘Karaköy Merkez binada buluşuyoruz, battaniye, yiyecek , sprey boya ile gelin’ diye mesaj attılar. ‘Direnin az kaldı’ çağrısı yaptılar. Malesef mimarlara çağrıda bulunmak istedim. Ama herkes endişe ettiği için susmayı seçti. Bu yok sayılma fikrinden o kadar bıktım ki. Çabaladım ama sesimi duyan olmadı.”

rs7-002.jpg

İftiralar için tazminat davası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve beraberindekilere verilen iftar yemeğinin maliyetinin 1 milyon lira olduğu iddiaları üzerine, Sözcü gazetesi ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında ellişer bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Öte yandan, hukuka saygıdan bahseden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay 14’üncü Dairesi’nin, yerel mahkemenin Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu alanların tarihi sit olduğuna dair verilen kararı bozmasına tepki gösterdi.

 

STAR

Tehdit edilen mimarlar
 // sscolak
Dün elime geçen bir evrakta gördümki oda onayı yaptırılmadığı için bir mimara onay yaptırılmazsa işte mesleğinizde kısıtlamalara gidilecektir diye
tehditvari birde resmiymiş gibi bir hava verilerek uyarı yazıları gönderilmiş.
Yapmayın arkadaş bu kadar alçalmayın unutmayın bu ülkede avukat var hakim var savcı var bütün kanuların en iyisini siz bilmiyorsunuz. Düşmeyin ve meslektaşlarınızın onurunu zedelemeyin. Lütfen üzmeyin bu milleti herşey para değil....
16 Temmuz 2015 Perşembe 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler