YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimarlar Odası'na CHP-HDP desteği
Mimarlar Odası, dün İstanbul’da ‘kaçak kat skandalı’na yanıt vermek yerine, basın toplantısını siyasi şova çevirdi. Önce CHP ve HDP’lilere teşekkür; ardından da itiraf geldi: Evet imar projesi dışına çıkılmış olabilir.
Mimarlar Odası'na CHP-HDP desteği
09 Temmuz 2015 / 03:00 Güncelleme: 09 Temmuz 2015 / 09:08

Kendini aklama telaşına giren Mimarlar Odası yine çuvalladı. Dün İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Mimarlar Odası'nın "kaçak kat skandalıyla" ilgili sorulara yanıt vermesi beklenen Oda Başkanı Eyüp Muhcu, İstanbul'daki Mimarlar Odası Binası'yla ilgili 'iskansız bina ve kaçak restoran'la ilgili haberleri kaçamak yanıtlarla geçiştirmeye çalıştı.

CHP VE HDP'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Bu arada Mimarlar Odası'nın basın toplantısı adeta bir siyasi şova dönüştü. Toplantıya CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Sarıyer'in CHP'li Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek ve HDP'den parti yetkilileri de katıldı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, basın toplantısı devam ederken bir anda sözü kesti ve "CHP ve HDP'liler'e toplantıya katıldıkları ve bize destek olduğu için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

BİR TÜRLÜ NET BİR YANIT YOK!

Toplantı boyunca binanın iskanı ve restoranın kaçak yapılmasıyla ilgili sorulara net yanıtlar verilemezken Oda yetkilileri sadece "Bir takım değişikliklerin yapıldığı doğrudur, ancak bu kara propagandaya dönmüştür" demekle yetindi.

YENİ İSKAN ALINMASI GEREKİYORDU

Türkiye'nin 131 dev projesine dava açarak durdurma kararı aldıran Mimarlar Odası'nın iskanlı halde aldığı binanın ön cephesini de komple değiştirdiği belediye tutanaklarında yer aldı. Belediye yetkililerinden yapılan açıklamada "Satın alınan bina iskanlı idi. Ancak tadilat yapımına başlandı. Bina eski halinden komple değiştirildi. Yeniden iskan alınması gerekiyordu. Bize başvuruda bulunuldu ancak imara aykırı işlem yapıldığı için biz iskan vermedik denildi. Belediye yetkilileri 7 Temmuz'da ruhsatın bittiğini ve bunun için yeniden başvuru geldiğini belirterek "Uygun bulursak gerekli işlemler yürürlüğe girecektir" denildi.

İTİRAF ETTİ: EVET, İMAR DIŞINA ÇIKILMIŞ OLABİLİR

Mimarlar Odası'nın İstanbul Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk ise iskansız bina ve tadilat işlemleriyle ilgili "Birtakım oynamalar olmuş olabilir. Bu bizim sorumluluğumuzdadır. Ancak bu binanın tümden kaçak olduğu anlamına gelmez, evet imar projesi dışına çıkılmış olabilir" dedi. Yılmaztürk, 1 Temmuz'da bir gazeteye yaptığı açıklamada ise "Projede imara aykırı hiçbir durum yoktu" demişti. Beyoğlu Belediyesi ekiplerinin resmi tutanağını da yalanlayan Mimarlar Odası, belediyenin yaptığı incelemelerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Beyoğlu Belediyesi'nin resmi tutanağındaki "Terasta lokal olarak geçen çatının yükseltilerek restorana çevrildiği, binanın iskansız olduğu ve imarda geçen proje ile mevcut proje arasında farklı işlemler yapıldığı" kayıt altına alınmıştı.

DÜZELMEZSE MÜHÜRLENECEK

Beyoğlu Belediyesi tarafından 30 Haziran tarihinden tutulan tutanakta yapılan usulsüz işlemlerin düzeltilmesi için 1 ay süre verildiğini aksi takdirde mühürleme işlemi yapılacağı belirtilmişti. Mimarlar Odası'nın kaçak ve iskansız binası için süre bu ay sonunda doluyor…

 

AKŞAM

 // Yılmaz
Kapatın gitsin bu ülkenin aleyhine çalışan şer yuvalarını dagıtın gitsin...
09 Temmuz 2015 09:29
Kime bağlı
 // A.SAĞ
mimarlar odası hdp ve chp ye bağlı bir kuruluş mu?
Onların dediğini mi yapar?
Kendisi kurallara uymayan bir mimar odası başkalarına nasıl uy der?
mimarlar odası ne işe yarar?
Ülkede SOL siyaseti yapan pis bir kurum durumuna düşmüştür.
Benim için vatan haini, işini olması gerektiği gibi yapmayan çöp-gereksiz bir kurumdur....
09 Temmuz 2015 Perşembe 08:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler